Korea Południowa: kara śmierci zgodna z Konstytucją. – Amnesty International

Korea Południowa: kara śmierci zgodna z Konstytucją.

Według Rosseann Rife, dyrektora programu Azji i Pacyfiku Amnesty International:-Decyzja Trybunału Konstytucyjnego Korei Południowej jest krokiem wstecz w stosunku do trendów, jakie panują w kraju, gdzie od dekady nie przeprowadzono żadnej egzekucji-.
Amnesty International uważa Koreę Południową za kraj, w którym nie stosuje się w praktyce kary śmierci, ponieważ nie przeprowadzono żadnej egzekucji od czasu objęcia prezydentury przez Kim Dea Junga w 1998 roku. Sam Prezydent Kim doświadczył barbarzyństwa kary śmierci, gdy został na na nią skazany w 1980 roku.
Pomimo zawieszenia wykonywania kary śmierci w Korei Płd, w celach śmierci wciąż oczekuje na jej wykonanie 57 skazanych. Wciąż powiększa się grono krajów, które odchodzą od wykonywania kary śmierci. 70% państw nałożyło memorandum na wykonywanie kary śmierci albo w ogóle odstąpiło od skazywania na nią.
-Pomimo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, Amnesty International wzywa Koree Południową do zmiany stanu zawieszenia wykonywania kary śmierci na całkowite zaprzestanie orzekania kary śmierci. Jakikolwiek ruch w odwrotnym kierunku będzie tragiczny dla międzynarodowego wizerunku Korei Południowej. Jako gospodarczy lider regionu, Korea Południowa powinna świecić przykładem w kwestii przestrzegania prawa do życia każdej jednostki,- podkreśla Rosseann Rife.
Amnesty International jest przeciwko stosowaniu kary śmierci w jakiejkolwiek postaci, ponieważ stanowi ona pogwałcenie praw jednostki do życia i jest okrutną oraz poniżającą karą. Ponadto kara śmierci jest nieodwracalna i zawsze będzie istniało ryzyko egzekucji niewinnej osoby. Dodatkowo kara śmierci okazuje się być karą arbitralną i dyskryminującą, stosowaną głównie przeciwko ludziom biednym i marginalizowanym oraz przedstawicielom mniejszości.
/Koniec
Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa Amnesty International Polska
Tel.+48 22 827 60 00 tel. kom. +48 691 357 935
e-mail: aleksandra.minkiewicz@amnesty.org.pl Tłumaczył: Przemek Basaj

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

2798