Kraje sąsiadujące z Kirgistanem muszą otworzyć granice dla uchodźców – Amnesty International

Kraje sąsiadujące z Kirgistanem muszą otworzyć granice dla uchodźców

Przemoc w i wokół południowych miast Osz i Dżalalabad oraz w wioskach i miasteczkach zamieszkałych głównie przez ludność uzbecką kosztowała życie setek ludzi, a tysiące zostało rannych. Według informacji Amnesty International uzbrojeni młodzi mężczyźni wciąż przeszukują ulice, podpalają sklepy, biją, strzelają i zabijają ludzi, których uważają za Uzbeków.
Nawet 100 000 osób, głównie uzbeckiego pochodzenia, przeważnie kobiety i dzieci ucieka do Uzbekistanu, gdzie chcą znaleźć schronienie przed przemocą. Władze Uzbekistanu starają się im zapewnić odpowiednie schronienie.
-Władze Uzbekistanu muszą im zapewnić bezwarunkowy i nieograniczony dostęp do międzynarodowych organizacji humanitarnych, które mają zasoby i wiedzę, jak sobie radzić z tak dużą ilością uchodźców,- powiedziała Maisy Weichereding, ekspert Amnesty International ds. Azji Centralnej.
-Osoby, które uciekły z Kirgistanu do Uzbekistanu pilnie potrzebują pomocy humanitarnej, w szczególności ci, którzy obecnie oczekują na wjazd do Uzbekistanu. Trzeba koniecznie zająć się dziećmi, które pozostają bez opieki oraz pomóc rodzinom odnaleźć zaginionych członków rodzin.-
Amnesty International odnotowała, że podczas gdy wiele osób, które uciekły przed przemocą znalazła schronienie w namiotach, szkołach i innych budynkach publicznych Uzbekistanu, niektórzy wciąż pozostają bez odpowiedniego zakwaterowania.
-Jedzenie, woda, schronienie, jak również podstawowe usługi medyczne, muszą być dostępne dla wszystkich. Niezbędne jest również zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uchodźcom.-
Amnesty International jest w szczególności zaniepokojona bezpieczeństwem osób, które uciekły przed prześladowaniem w Uzbekistanie i zostały uznane za uchodźców w Kirgistanie lub ukrywają się na południu Kirgistanu w obawie przed przymusowym powrotem do Uzbekistanu. Te osoby nie mogą wrócić do Uzbekistanu, gdzie są narażone na tortury i długoletnie więzienie w nieludzkich warunkach. Amnesty International otrzymała informacje, że wiele z tych osób obawia się teraz o własne życie i ukrywa się przed uzbrojonymi gangami, które polują na Uzbeków.
-Konieczne jest, aby w obecnej sytuacji, rząd tymczasowy i władze lokalne w Kirgistanie zapewniły stosowną ochronę dla wszystkich ludzi w kraju, w szczególności dla tych najbardziej podatnych na przemoc,- powiedziała Maisy Weicherding. -Władze Kirgistanu muszą również zapewnić schronienie i wyżywienie dla ludzi uciekających z południa na północ kraju, oraz tych potrzebujących opieki międzynarodowych organizacji humanitarnych.-

/KONIEC

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

2685