Kuba: Amnesty International uznała dziś 55 osobę za więźnia sumienia – Amnesty International

Kuba: Amnesty International uznała dziś 55 osobę za więźnia sumienia

Darsi Ferrer, dyrektor Centrum Zdrowia i Praw Człowieka (Health and Human Rights Centre) -Juan Bruno Zayas- w Hawanie, jest przetrzymywany od lipca 2009 roku w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Postawiono mu fałszywy zarzut przyjmowania nielegalnie zdobytych dóbr – przestępstwo w kontekście którego zwykle stosuje się zwolnienie za kaucją. Nie postawiono go przed sądem. Przetrzymywany jest w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Hawanie gdzie trafiają winni popełnienia brutalnych zbrodni.
-Oskarżenie przeciwko Darsi Ferrer to pretekst. Uważamy, że zatrzymanie go to kara za działalność na rzecz promowania wolności słowa na Kubie- powiedział Gerardo Duco z Amnesty International, który zajmuje się badaniem sytuacji na Kubie. Mimo, że sprawy związane z popełnieniem przestępstwa, o jakie oskarżony został Darsi Ferrer, zwyczajowo rozstrzygane są przez zwykłych sędziów, jego sprawa została skierowana do biura Prokuratora Generalnego. Wskazuje to na politycznie umotywowane działań władz. Aktywista był wielokrotnie zatrzymywany w związku z uczestnictwem w protestach.
Każdy oskarżony o popełnienie tego przestępstwa zwykle po wpłaceniu kaucji oczekuje na proces na wolności, a nie w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Po raz kolejny władze próbują przeszkodzić obrońcom praw człowieka na Kubie,- powiedział Gerardo Ducos.
W poniedziałek zmarł Orlando Zapata Tamayo uznany za więźnia sumienia przez Amnesty International. Jak wynika z doniesień doszło do tego na skutek trwającego kilka tygodni strajku głodowego będącego protestem przeciwko warunkom panującym w więzieniu.
Darsi Ferrer i jego żona Yusnaimy zostali aresztowani, bez ważnego nakazu, 9 lipca 2009 roku w Hawanie, na kilka godzin przed demonstracją zwolenników wolności słowa, w której mieli uczestniczyć. Przesłuchiwano ich kilka godzin. Darsi Ferrer był skuty i bity przez ośmiu policjantów. Po kilku godzinach parę wypuszczono bez postawienia zarzutów. 21 lipca 2010 roku Darsi Ferrer został aresztowany ponownie. Powiedział, że zabrano go na posterunek policji w celu przesłuchania w związku z materiałami budowlanymi, jakie policja skonfiskowała podczas poprzedniego zatrzymania. Został jednak bezpodstawnie zatrzymany, umieszczony w więzieniu o zaostrzonym rygorze na obrzeżach Hawany i oskarżony o przyjmowanie dóbr pochodzących z nielegalnych źródeł. Darsi Ferrer twierdzi, że materiały budowlane, dwa worki cementu i kilka żelaznych prętów podarował mu kolega, który opuścił kraj i nie zakończył odnawiania własnego domu. Zanim przedstawiciele władz dokonali konfiskaty materiały znajdowały się na werandzie przed domem, gdzie były widoczne z ulicy.
Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa Amnesty International Polska
Tel.+48 22 827 60 00 tel. kom. +48 691 357 935
e-mail: aleksandra.minkiewicz@amnesty.org.pl
Tłumaczenie: Gabrysia Cichowicz

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2797