Kuba: Zwolnienia więźniów sumienia powinny być kontynuowane – Amnesty International

Kuba: Zwolnienia więźniów sumienia powinny być kontynuowane

Dzięki tym zwolnieniom liczba więźniów sumienia, którzy wyszli na wolność w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, wzrosła do dziesięciu. Czterech z nich – Leonardo Bruzón Ávila, Emilio Leyva Pérez, Carlos Alberto Domínguez González i Lázaro Miguel Rodríguez Capote – było więzionych bez sądu przez ponad 2 lata.


 


AI uznaje 78 innych skazanych na Kubie za więźniów sumienia i apeluje do władz, aby wszyscy oni zostali natychmiast i bezwarunkowo zwolnieni.


 


“Ponadto – dodała organizacja – apelujemy do władz, aby przestrzegały zasad traktowania więźniów zawartych w międzynarodowych przepisach praw człowieka.”


 


Informacje ogólne


 


W ciągu kilku dni od 18 marca 2003 roku władze kubańskie zatrzymały podczas łapanek dziesiątki dysydentów. Niektórych wypuszczono następnie na wolność, ale 75 z nich, wśród których znajdowali się Manuel Vázquez Portal i Juan Roberto de Miranda Hernández, w wyniku orzeczeń sądów doraźnych i ewidentnie niesprawiedliwych skazano pospiesznie na początku kwietnia na wieloletnie kary więzienia aż do 28 lat. Większość odwołała się, ale apelacje zostaly odrzucone.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4783