LAOS: Amnesty International apeluje o natychmiastowe uwolnienie pięciu Więźniów Sumienia aresztowanych trzy lata temu – Amnesty International

LAOS: Amnesty International apeluje o natychmiastowe uwolnienie pięciu Więźniów Sumienia aresztowanych trzy lata temu

Organizacja uznaje pięciu laoskich studentów za więźniów sumienia, aresztowanych jedynie za próbę pokojowego wyrażania swoich poglądów politycznych. Amnesty International obawia się o bezpieczeństwo aresztowanych, wobec których może być stosowana przemoc i nieludzkie traktowanie.

Aresztowani byli częścią 30 osobowej grupy młodych ludzi próbujących rozwieść transparenty o pokojowej treści, nawołujących do pokojowych przemian ustrojowych. Zdarzenie to miało miejsce 26 października 1999 roku. Z relacji naocznych świadków przesłuchiwanych przez AI wynika, że próba demonstracji została natychmiastowo stłumiona przez policję.

Od czasu aresztowania w 1999 roku, władze w Laosie stale odmawiają ujawnienia losu i miejsca pobytu pięciu mężczyzn. Władze odmawiają również oficjalnego przyznania się do zatrzymania wymienionych osób. W listopadzie 1999 roku rzecznik Laoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oświadczył: -Dokładnie przejrzałem ostatnie raporty i gwarantuję, że w ostatnich dwóch tygodniach nie było żadnych protestów, czy aresztowań. Możliwe jest, że pijane lub awanturujące się osoby, mogły zostać uznane przez odwiedzających Wientian jako potencjalni protestujący-.

Jedynie w czerwcu tego roku przedstawiciele Laosu w czasie rozmów z reprezentantami Parlamentu Europejskiego, przyznali że wspomniana piątka studentów została skazana w czerwcu 2001 roku i obecnie przebywa w więzieniu Samkhe w Wientianie. Nie zostały przedstawione powody aresztowania, ani długość wyroków.

Tło wydarzeń

Warunki w laoskich więzieniach szczególnie interesują Amnesty International. Raport z lipca 2002 roku zatytułowany ‘Laos: Tortury, nieludzkie traktowanie i ukryte cierpienia aresztowanych’, przytacza dowody na samowolne przetrzymywanie więźniów politycznych, brak dostępu do środków medycznych i niezwykła okrutność strażników więziennych. Każdy aresztowany w Laosie jest narażony na ryzyko tortur i nieludzkiego traktowania. W kraju nie istnieją grupy monitorujące przestrzegania praw człowieka, a międzynarodowi eksperci nie wpuszczani są do Laosu.

Laos jest biednym krajem. Dostęp do edukacji i opieki medycznej jest ograniczony, a śmiertelność wśród noworodków jest bardzo wysoka. Kontrola państwa nad obywatelami jest ekstremalnie duża. Opisana powyżej próba demonstracji przez studentów w październiku 1999 roku, była pierwszą zarejestrowaną próbą manifestacji od czasu powstania Laoskiej Republiki Ludowej ponad 20 lat temu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
5159