Laureatka Nagrody Sacharowa w niebezpieczeństwie – Amnesty International

Laureatka Nagrody Sacharowa w niebezpieczeństwie

Wiadomość o nagrodzeniu Nasrin Sotoudeh, irańskiej prawniczki, przez Parlament Europejski Nagrodą na Rzecz Wolności Myśli nadeszła w tym samym momencie, kiedy zdrowie irańskiej obrończyni praw człowieka pogorszyło się przez podjęty przez nią strajk głodowy w więzieniu. Protestuje przeciwko zakazie widzeń ze swoją 13-letnią córką i 5-letnim synem.

Nasrin Sotoudeh jest więźniem sumienia. Jest uwięziona od września 2010 r., a strajk głodowy podjęła 10 dni temu. 22 października została zabrana do szpitala w więzieniu Evin w Teheranie.

– Od trzech miesięcy Nasrin Sotoudeh mogła spotykać się ze swoimi dziećmi oddzielona od nich szkłem. Była to kara władz więzienia za używanie chusteczki do pisania swojej obrony na nadchodzącą rozprawę sądową – mówi Ann Harrison, Wice-dyrektorka Programu Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

– Władze Iranu nałożyły zakaz podróżowania na jej córkę a przy pewnej okazji przetrzymywali jej męża prze całą noc w areszcie za pokojowe działania na rzecz Nasrin Sotoudeh. Pomimo ogromnego podkreślania roli rodziny w społeczeństwie irańskim, władze Iranu robią wszystko, by uciszyć rodziny więźniów sumienia i więźniów politycznych. Są to szokujące przykłady tego, do czego są zdolne władze Iranu, by zniszczyć wszelką krytykę – dodaje Ann Harrison.

– Poddając represjom osoby z rodzin więźniów, po to, aby powstrzymać ich legalne, pokojowe działania, władze Iranu depczą wszelkie swoje zobowiązania wobec międzynarodowych standardów ochrony praw człowieka.

Nasrin Sotoudeh jest bardzo znaną i ceniona prawniczką w Iranie. Była szefową Centrum Obrońców Praw Człowieka- organizacji założonej w Iranie przez Shirin Ebadi – również prawniczkę, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla. Nasrin Sotoudeh brała w obronę uwięzionych działaczy opozycji, szczególnie po wyborach z 2009 r. Broniła również młodociane osoby skazane na karę śmierci. We wrześniu 2010 została aresztowana i skazana za “szerzenie wrogiej propagandy” i “konspirację przeciwko bezpieczeństwu publicznemu”. Tak na prawdę został uwięziona z powodu swojej działalności w Centrum Obrońców Praw Człowieka. W lutym 2011 r. sąd skazał ją na 11 lat więzienia, zakazał jej wykonywania zawodu i opuszczania kraju przez 20 lat.

fot. Payvand.com

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Rada Bezpieczeństwa ONZ musi priorytetowo zająć się odpowiedzialnością Rosji za zbrodnie wojenne w Ukrainie

Powiązany temat

ONZ przyjęła rezolucję uznającą dostęp do czystego i zdrowego środowiska za prawo człowieka

Powiązany temat

W obronie protestów, “Protect the protest” – globalna kampania Amnesty International

1983