Libia: Amnesty International cieszy się z uwolnienia pielęgniarek i lekarza – Amnesty International

Libia: Amnesty International cieszy się z uwolnienia pielęgniarek i lekarza

AI Index: MDE 19/013/2007
-Decyzja władz Libii bardzo nas cieszy- – powiedział Malcom Smart, Dyrektor Programu Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. -Kolejnym krokiem powinna być implementacja koniecznych reform systemu sprawiedliwości karnej tak, aby w Libii już nigdy więcej nie dochodziło do podobnych przypadków-.
Uwolnienie pięciu bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza, któremu w zeszłym miesiącu przyznano bułgarskie obywatelstwo, doszło do skutku dzięki umowie zawiązanej między władzami Libii a Unią Europejską. Oficjalnie, cała szóstka została przekazana Bułgarii w ramach umowy o wymianie więźniów między dwoma krajami. Bułgarski prezydent Georgi Parvanov ułaskawił powracające do kraju pielęgniarki i lekarza, dzięki czemu nie będą oni musieli odsiadywać kary dożywocia, o której zdecydował sąd w Libii.
W 2004 r. lekarze zostali skazani na karę śmierci za rzekome, celowe zarażenie 400 libijskich dzieci wirusem HIV. Kara śmierci została anulowana w zeszłym tygodniu po decyzji Najwyższej Rady Sprawiedliwości.
Cała szóstka nie przyznawała się do winy. Według doniesień, w trakcie przesłuchań stosowane były tortury. Pierwszy wyrok skazujący na śmierć został obalony po apelacji do Sadu Najwyższego, jednak w 2006 r. miał miejsce kolejny proces, który zakończył się powtórnym skazaniem na śmierć. W trakcie negocjacji, jedną z kluczowych ról odegrała Fundacja Rozwoju im. Kadafiego, na której czele stoi jeden z synów libijskiego przywódcy Mu’ammara al-Kadafiego. Rozmowy doprowadziły do porozumienia, na podstawie którego wyroki śmierci zostały anulowane w zamian za pomoc finansową dla rodzin zarażonych dzieci, którą zapewnić miał specjalny fundusz międzynarodowy.
Amnesty International z zadowoleniem przyjęła anulowanie wyroków śmierci w zeszłym tygodniu, ponawiając przy tym apel o całkowite uwolnienie lekarzy i umożliwienie im powrotu do domu.
Tłumaczenie: Przemysław Pietraszek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

3817