Libia: masowy ostrzał terenów cywilnych w Trypolisie i Bengazi to zbrodnia wojenna – Amnesty International

Libia: masowy ostrzał terenów cywilnych w Trypolisie i Bengazi to zbrodnia wojenna

Amnesty International apeluje do każdej ze stron o natychmiastowe zaprzestanie masowego ostrzału obszarów cywilnych w Trypolisie i Bengazi, gdzie w ciągu ostatnich tygodni starcia przerodziły się w dwa różne konflikty zbrojne. Taki masowy ostrzał, w wyniku którego ludność cywilna odnosi obrażenia lub ginie, może być uznany za zbrodnię wojenną.<br /> <br />

Według danych Ministerstwa Zdrowia w wyniku zaciętych walk pomiędzy wrogimi grupami zbrojnymi oraz bojówkami w obu miastach zginęło 214 osób, a 981 zostało rannych. Zniszczona została również własność cywilów. Lekarze donoszą, że ofiarami tych walk jest ludność cywilna, szczególnie kobiety i dzieci.
– Strony walczące w Trypolisie i Bengazi w bezmyślny sposób zlekceważyły bezpieczeństwo cywilów okrutnie osaczonych ostrzałem dokonywanym z nieprecyzyjnej broni, która nigdy nie powinna zostać użyta w obszarach zamieszkałych przez ludzi – podkreśla Philip Luther, dyrektor regionalny Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
– Wszystkie strony tych dwóch konfliktów są całkowicie zobowiązane prawem międzynarodowym do powstrzymania się od ataków na ludność cywilną.
Strony konfliktu są również zobowiązane do powstrzymywania się od ataków, które mogą w sposób nieproporcjonalny wyrządzić krzywdę cywilom, bądź takich, podczas których odróżnienie cywilów od walczących nie byłoby możliwe.
Do jednego z najbardziej tragicznych w skutkach zdarzenia doszło 31 lipca na przedmieściach Trypolisu w miejscowości Sawani, kiedy to rakieta typu GRAD uderzyła w jeden z  domów. Na skutek ataku zginęło pięciu członków jednej rodziny.  Wśród ofiar była Na’ima Bahloul al-Dawa, będąca wtedy w ósmym miesiącu ciąży. W wyniku obrażeń brzucha, zadanych przez metalowe odłamki pocisku, kobieta poroniła. Z powodu obrażeń głowy zginęła dziewczynka, która miała około 10 lat. Wśród pozostałych ofiar był m.in. 14-letni chłopiec i 60-paroletnia kobieta.
Zarówno w Trypolisie jak i w Bengazi powszechnie stosowano masowy ostrzał obszarów miejskich przy użyciu moździerzy, artylerii, rakiet typu GRAD czy broni przeciwlotniczej. Stosowanie tak nieprecyzyjnej broni w obszarach miejskich, w wyniku czego część ludności cywilnej zginęła, a część została ranna, jest uważane za zbrodnię wojenną. Wszystkie strony konfliktu muszą zaprzestać masowych i nieadekwatnych ataków, a władze muszą rozpocząć skuteczne i niezależne śledztwo w sprawie wszystkich wiarygodnych oskarżeń o popełnienie zbrodni wojennych podczas tych dwóch konfliktów.
– W ostatnich tygodniach grupy zbrojne, biorące udział w walkach, wykazały się lekkomyślnością wobec cywilów i ich własności, ponieważ przeprowadziły one masowe ataki, nie zważając na tragiczne skutki tak nieodpowiedzialnych działań – zauważa Philip Luther.
Zarówno w Bengazi, jak i w okolicach miasta, koalicja bojówek islamskiej i grup zbrojnych, w tym m.in. Ansar al-Sharia, która ostatnio zmieniła nazwę na Shura Council of Benghazi Revolutionaries, w połowie maja została zaangażowana w konflikt przeciwko siłom zbrojnym sprzymierzonymi z emerytowanym gen. Khalifem Haftarem.
W Trypolisie walczące siły bojówek z Al-Zintan i Misraty wraz z ich sojusznikami od 13 lipca  prowadziły walkę o kontrolę nad Międzynarodowym Lotniskiem w Trypolisie.
Masowy ostrzał obszaru miejskiego, otaczającego lotnisko w Trypolisie, spowodował natychmiastową ucieczkę tysięcy mieszkańców. Wielu z nich, w tym m.in. zagraniczni dyplomaci czy pracownicy pomocy humanitarnej, uciekli przez granicę z Tunezją. Według danych biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, czy Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, w zeszłym tygodniu ok. 30 tys. ludzi przekroczyło granicę z Tunezją. Wielu z nich to pracownicy z Egiptu. Lotniska w Trypolisie i Bengazi zostały zamknięte z powodu narastającej fali przemocy.
Uszkodzenia budynków cywilnych i infrastruktury
Nieustający ostrzał doprowadził nie tylko do śmierci wielu cywilów, ale również spowodował znaczne uszkodzenia budynków cywilnych i infrastruktury w Trypolisie i Bengazi.
Zniszczono mnóstwo domów ludności cywilnej oraz fabryk, meczetów, czy też sklepów w obszarach mieszkalnych w okolicach m.in.: Qasr Ben Ghashir, Al-Akwakh, Kremiya. Podobnie jak wzdłuż głównej drogi prowadzącej do lotniska w Trypolisie. Według władz lokalnych w Qasr Ben Ghashir zbombardowane zostały farmy, a zwierzęta hodowlane zostały zabite. Podobno wiele domów w tym rejonie zostało ograbionych lub zdewastowanych przez gangi przestępcze. Grabież własności prywatnej w czasie konfliktu zbrojnego jest zabroniona przez prawo międzynarodowe.
Według urzędników państwowych atak na oddziały w Al-Zintan, które po upadku pułkownika Mu’ammara al-Kaddafiego ochraniały Międzynarodowe Lotnisko w Trypolisie, spowodował zniszczenie wielu budynków i 20 samolotów. Od 13 lipca lotnisko było regularnie atakowane, w tym przy użyciu rakiet typu GRAD. Część ludności cywilnej mieszkająca w pobliżu lotniska opuściła swoje domy w pierwszym tygodniu walk, pozostali nie mogli tego zrobić z powodu ostrzału lub powszechnego braku paliwa w mieście.
Mieszkańcy Trypolisu zgłaszają niedobór żywności, mleka dla dzieci oraz lekarstw potrzebnych w leczeniu chorób przewlekłych. Niedobór ten związany jest z zamknięciem dróg w południowych rejonach miasta.
Uszkodzenie w wyniku ostrzału elektrowni w południowej części Bengazi i głównych linii energetycznych doprowadziło do przerw w dostawie energii w obu miastach.
Podczas walk w Trypolisie co najmniej 3 ośrodki medyczne zostały uszkodzone, zniszczono też dwa magazyny z lekarstwami. W czasie ostrzału częściowo zniszczono klinikę medyczną oraz magazyn z lekarstwami w Bengazi.
Klinika Al Afya, największy prywatny szpital w Trypolisie, znajdujący się zaledwie 3 km od Międzynarodowego Lotniska w Trypolisie, został uszkodzony przez rakietę typu GRAD oraz został ostrzelany z karabinów zaraz po tym jak uzbrojona grupa założyła bazę, ok. 200 metrów od miejsca, z którego rozpoczęto atak na lotnisko. Personel kliniki twierdzi, że w czasie ostrzału w szpitalu znajdowały się setki ludzi, w tym jego pracownicy, pacjenci oraz osoby odwiedzające chorych. Klinika pozostawała przez cały ten czas otwarta i leczyła osoby ranne w walce oraz cywilów, jednakże 17 lipca po ostrzale z moździerza trzeba było ją zamknąć.
Tłum. Paweł Parchomenko

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Ukraina: Brak zakwaterowania szczególnie zagraża osobom starszym przesiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

1356