List Amnesty International ws. wypowiedzi prof. Bogusława Pazia – Amnesty International

List Amnesty International ws. wypowiedzi prof. Bogusława Pazia

List Draginji Nadaždin, dyrektorki Amnesty International Polska, do prof. dr hab. Marka Bojarskiego, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, w sprawie wypowiedzi prof. Bogusława Pazia.

list_Amnesty_ws_prof_PaziaWarszawa, dn. 17.12.2014 r.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego
prof. dr hab. Marek Bojarski
Pl. Uniwersytecki 1
50-137 Wrocław

Wasza Magnificencjo,
zwracam się do Pana z prośbą o przyjrzenie się działalności naukowej prof. Bogusława Pazia.
Ostatnie doniesienia medialne wskazują na bardzo niepokojące antyukraińskie i homofobiczne wypowiedzi pana profesora (dla przykładu: gazeta.pl, Barbara Stankisz: “Wykładowca obraża Ukraińców i elektorat Biedronia. Przystoi profesorowi?”, dostęp: 12.12.2014 r.).
Moje szczególne zaniepokojenie budzi list otwarty prof. Bogusława Pazia do kard. Stanisława Dziwisza z dnia 17 września 2014 r., w którym to pan profesor , argumentując swoje antyukraińskie nastawienie, powołuje się na raporty Amnesty International.
Stanowczo sprzeciwiam się tak instrumentalnemu i jednostronnemu wykorzystaniu informacji prezentowanych w raportach Amnesty International.
Amnesty International w swojej pracy badawczej na wschodniej Ukrainie dokumentuje konkretne przypadki naruszeń praw człowieka. Raporty organizacji, w tym ostatni: Summary killing during the conflict in eastern Ukraine z października br., wskazują dowody na dokonywanie zbrodni przez obie strony konfliktu. Żadna z prezentowanych przez organizację informacji nie uprawnia do wykorzystania jej w celu wzmacniania antyukraińskiej retoryki i poglądów głoszonych przez prof. Bogusława Pazia.

Z wyrazami szacunku
Draginja Nadaždin
Dyrektorka Stowarzyszenia Amnesty International

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

List Komitetu Obrony Sprawiedliwości do Marszałka Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 

1259