List Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS do Komisji Europejskiej ws. KPO – Amnesty International

List Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS do Komisji Europejskiej ws. KPO

Razem z 12 innymi organizacjami wchodzącymi w skład Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS skierowaliśmy list do Komisji Europejskiej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

List powstał w związku z zapowiedziami polskich władz, że dokument Krajowego Planu Odbudowy został już uzgodniony i ma być formalnie zaakceptowany przez Komisję Europejską w dniu 2 czerwca 2022 r., podczas wizyty Przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen w Warszawie.

W liście pytamy, czy Krajowy Plan Odbudowy uwzględnia jasno i wyraźnie opisane obowiązki polskich władz wynikające z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 14 lipca 2021 r. (C-204/21 R) oraz z 15 lipca 2022 r. (C-204/21 R).

Wskazujemy również, że ustawa o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym z dnia 26 maja 2022 r., która została uchwalona przez Sejm RP zgodnie z prezydenckim projektem ustawy (który teraz będzie procedowany przez Senat RP), zawiera tylko kosmetyczne zmiany w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów i w najmniejszym stopniu nie spełnia oczekiwań sformułowanych w październiku 2021 r. przez KE (wynikających z lipcowych orzeczeń TSUE).

Podkreślamy, że ustawa ta:

  • przewiduje jedynie pozorną likwidację Izby Dyscyplinarnej;
  • nie przewiduje obowiązku przywrócenia do pracy sędziów, którzy zostali bezprawnie zawieszeni przez Izbę Dyscyplinarną;
  • nie przewiduje zmiany, która realistycznie przywróciłyby funkcjonowanie niezależnego i bezstronnego systemu dyscyplinarnego dla sędziów.

Pełna treść listu po angielsku>>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie pozwól na uciszanie i zastraszanie sędziów!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: Śmiercionośny atak na teatr w Mariupolu to ewidentna zbrodnia wojenna – śledztwo Amnesty International

Powiązany temat

Litwa: Wypychanie, nielegalne pozbawianie wolności i nadużycia wobec uchodźców i migrantów

Powiązany temat

Ukraina: Setki zabitych na skutek nieprzerwanego ostrzału Charkowa przez Rosjan – nowe śledztwo

166999