Formy działania jakie wykorzystują grupy to: prowadzenie sond ulicznych i szkolnych, lekcje otwarte w lokalnych szkołach, prowadzenie warsztatów dla rówieśników i rówieśniczek, konkursy, przedstawienia teatralne, happeningi miejskie, spotkania z lokalnymi ekspertami i ekspertkami antydyskryminacyjnymi oraz wiele innych akcji. Wszystkie te działania zostały zaplanowane do końca czerwca. W przyszłym roku młodzi aktywiści i aktywistki będą mieli okazję zaprezentować swoje projekty podczas konferencji w Warszawie. Poniżej relacja z pierwszych zrealizowanych projektów w Kielcach oraz w Paczkowie.
KIELCE – Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego
Czwartki dla Tolerancji akcja na rzecz Aurrore i Edukacja Rówieśnicza
W dniu 24 marca podczas Dnia Otwartego Szkoły, grupa uczennic i uczniów biorących udział w projekcie przeprowadziła warsztaty edukacyjne o prawach człowieka, dla 65 młodszych kolegów i koleżanek ze szkoły.
Uczennice i uczniowie przygotowali scenariusz warsztatów na podstawie scenariusza opracowanego w ramach projektu i własnych doświadczeń.
W ostatni czwartek marca, podczas długiej przerwy, w ramach projektu „Czwartki dla tolerancji” zaangażowana młodzież zbierała podpisy na serduszkach, które potem wysłano do Aurrore, kobiety, która ucierpiała z powodu ataku rasistowskiego w Bułgarii. Odbyła się też projekcja clipów wokalistek i wokalistów o czarnym kolorze skóry: Imany, Johna Legenda i Faddiego Freddy. Uczestniczki i uczestnicy spotkania dowiedzieli się też o treści filmu Selma i działaniach antyrasistowskich Martina Lutera Kinga, wspólnie wysyłali e-maile wspierające Aurrorę oraz wykonali prawoczłowieczą sesję zdjęciową z logo Popieram Prawa Człowieka i plakatami Antydyskryminacyjnymi. W spotkaniu wzięło udział około 90 osób! (w tym 3 nauczycieli).
Relacja z wydarzenia ukazała się w: Radio Fama , FB ZSPS w Kielcach , oraz na Facebooku: www.facebook.com/ZSPS.KIELCE
PACZKÓW – Niepubliczne Gimnazjum Stowarzyszeniowe
„Tolerancja i wszyscy razem”
Takie było hasło happeningu zorganizowanego w dniu 24 marca w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie przez Szkoły Stowarzyszeniowe, które zainteresowane działalnością organizacji Amnesty International skierowały zaproszenie do władz Paczkowa i szkół na koncert muzyczno – poetycki. Motywem przewodnim koncertu w wykonaniu uczniów, był symboliczny mur, zburzony został przez młodzież na znak protestu przeciw wszelkim przejawom dyskryminacji.
„Walka w obronie praw człowieka to wyzwanie dla młodego pokolenia, które potrafi wznieść serce ponad zło i zamanifestować sprzeciw wobec nietolerancji, agresji, wykluczeniu” – mówi opiekunka projektu Magdalena Śmietanka .
Martin Luter King powiedział, że „Nauczyliśmy się fruwać jak ptaki, pływać jak ryby, ale nie nauczyliśmy się żyć jak bracia”. Musimy nauczyć się żyć jak bracia, jeśli nie chcemy zginąć razem jak szaleńcy – nawoływali autorzy i wykonawcy koncertu.
Takie refleksje z koncertu mogli wynieść zaproszeni goście w osobach: przewodniczącego Rady Miejskiej Paczkowa, dyrektora Ośrodka Kultury i Rekreacji i nauczycieli szkół podstawowych z Paczkowa, Kamienicy oraz Trzeboszowic, którzy w towarzystwie uczniów wysłuchali i zobaczyli ilustrowany wzruszającymi clipami montaż poetycko – muzyczny.
Wszystko odbyło się dzięki zaangażowaniu wielu nauczycieli i uczniów oraz koordynatorki projektu Amnesty International w Paczkowie Magdaleny Śmietanki. Miłym akcentem na zakończenie koncertu było podarowanie gościom czerwonych goździków – symbolu tolerancji.
Relacja z wydarzenia:
– www.nowinynyskie.com.pl
– snk24.pl
– youtube.com