Lublin – NIE dla cenzury! TAK dla wolności słowa! Oświadczenie polskiej sekcji Amnesty International – Amnesty International

Lublin – NIE dla cenzury! TAK dla wolności słowa! Oświadczenie polskiej sekcji Amnesty International

W programie czwartej już edycji lubelskiego Festiwalu miały znaleźć się m.in. filmy poświęcone prześladowaniom opozycji, obozom zagłady oraz innym formom łamania praw człowieka. Część z nich to unikalne dokumenty, których nie można obejrzeć nigdzie indziej. W spotkaniach, warsztatach i pokazach w latach ubiegłych wzięło udział kilkaset osób, często 300-osobowa sala nie mieściła wszystkich chętnych.


 


Przeciwko wystawie koszulek protestował arcybiskup Józef Życiński, protest zorganizowało Archidiecezjalne Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Decyzję o zamknięciu wystawy podjął rektor UMCS.


 


„Wystawa Tiszert dla Wolności to część programu Festiwalu. Nikt nie konsultował z nami zmian. Nie możemy pozwolić na taką ingerencję, dlatego zdecydowaliśmy o wycofaniu się z organizacji Festiwalu. Żałujemy, bo dwumiesięczna praca kilkudziesięciu wolontariuszy poszła na marne, a Lublinianie stracili możliwość udziału w unikalnym wydarzeniu” – powiedział Piotr Choroś, członek zarządu AI.


 


„To bardzo niebezpieczny sygnał, kiedy cenzuruje się Festiwal poświęcony m.in. prawu do wolności słowa. Wystawa Tiszert dla wolności prowokuje do dyskusji, widocznie w Lublinie najlepszym sposobem na zamknięcie ust jest zamknięcie wystawy” stwierdził Piotr Skrzypczak, jeden z organizatorów Festiwalu.


 


Dzisiaj, o godzinie 13.00 zaplanowana jest konferencja prasowa rektora UMCS.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4158