Amnesty International apeluje do władz Azerbejdżanu o natychmiastowe wszczęcie śledztwa w sprawie pobicia przez policjantów czterech młodych aktywistów w trakcie protestów w stolicy kraju, Baku, oraz po ich zakończeniu.
Jabbar Savalan i Dayanat Babayev zostali pobici podczas aresztowania wraz z 14 innymi protestującymi osobami, w tym dziennikarzami, gdy policja brutalnie tłumiła demonstrację w centrum Baku. Naoczni świadkowie poinformowali, że Majid Marjanli i Abulfaz Gurbanly byli później pobici na komisariacie policji w Yasamal.
Protest był zorganizowany w odpowiedzi na informacje o pobiciu przez strażników więziennych dwóch więźniów sumienia Amnesty International.
W maju 2012 roku Azerbejdżan będzie gospodarzem Konkursu piosenki Eurowizja. Każdą edycję Eurowizji ogląda około 125 milionów osób. W październiku 2011 roku Azerbejdżan, kraj byłego ZSRR, został wybrany do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.
– Azerbejdżan nie może przedstawiać się jako państwo, które szanuje prawa człowieka, jeśli pokojowi demonstranci są bici i trafiają do więzienia – mówi John Dalhuisen, Zastępca Dyrektora Programu Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej.
– Władza musi zdawać sobie sprawę, że organizacja wydarzeń, takich jak Eurowizja, które mają odwrócić uwagę od sytuacji w kraju, nie zamaskuje skali łamania praw człowieka w Azerbejdżanie. Podejście do pokojowych protestów musi się radykalnie zmienić.
Gazeta -Azadliq- doniosła, że niektóre osoby zatrzymane w wyniku wtorkowej demonstracji, w tym były więzień sumienia Amnesty International, Jabbar Savalan, znalazły się w sądzie pod zarzutem -chuligaństwa-.
– Azerbejdżan musi natychmiast zwolnić wszystkich uwięzionych po pokojowych protestach i rozpocząć dochodzenie w sprawie napaści na młodych aktywistów – mówi John Dalhuisen.
– Dochodzenie musi być także rozpoczęte w sprawie zgłoszonego pobicia dwóch byłych więźniów sumienia: Babeka Hasanova oraz Mahammaa Majidli.
5 marca 2012 roku opozycyjna gazeta -Azadliq- powiadomiła, że Babek Hasanov i Mahammad Majidli byli pobici przez straż więzienną 4 marca w trakcie przenoszenia ich z jednego więzienia do drugiego.
Wiosną 2011 roku obaj mężczyźni zostali aresztowani za udział w pokojowych protestach przeciwko rządowi. Protesty były inspirowane wydarzeniami na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.
Amnesty International uznała ich za więźniów sumienia w listopadzie 2011 roku w raporcie The spring that never blossomed: Freedoms suppressed in Azerbaijan (“Wiosna, która nigdy nie zakwitła: Tłumienie wolności w Azerbejdżanie”).
5 lutego 2011 roku Jabbar Savalan, 20 letni aktywista, został aresztowany na podstawie zarzutów o posiadanie narkotyków. Stało się to dzień po tym, jak za pomocą portalu Facebook wzywał do protestów przeciwko rządowi. 26 grudnia 2011 roku, po 11 miesiącach kampanii prowadzonej przez Amnesty International na rzecz jego uwolnienia, został wypuszczony z więzienia na podstawie ułaskawienia prezydenta.