Młodzieżowy aktywista z Białorusi uwolniony! – Amnesty International

Młodzieżowy aktywista z Białorusi uwolniony!

W wywiadzie udzielonym tuż po wypuszczeniu, Żmicier powiedział, że jego wcześniejsze wypuszczenie może zawdzięczać presji międzynarodowej.

Najpierw Żmicier o swoich zwolnieniu powiadomił swoich przyjaciół, dzwoniąc w środę z telefonu na poczcie w Szkłowie. Następnie udał się pociągiem do domu. Jego rodzice podejrzewali, że może dojść do wcześniejszego wypuszczenia, ponieważ władze więzienia odmówiły przyjęcia ostatniej paczki z jedzeniem dla więźnia.

Przywódca Młodego Frontu, Żmicier Daszkiewicz został skazany na 18 miesięcy więzienia za -organizowanie lub branie udziału w działaniach niezarejestrowanej organizacji- w listopadzie 2006. Miał zostać wypuszczony 15 marca.

Amnesty International uznawała go za więźnia sumienia. Amnesty International zorganizowało ogólnoświatową kampanię, podczas której  grupy młodzieżowe i zwolennicy Daszkiewicza wysłali do białoruskich władz 10 000 żurawi zrobionych metodą origami.

Wielki żuraw, stworzony przez młodych aktywistów na Spotkaniu Rady Międzynarodowej Amnesty International w Meksyku, został wysłany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na Białorusi. Niestety przesyłka została zatrzymana na granicy. Kilka dni później jedna z lokalnych organizacji pozarządowych broniących praw człowieka – Vyasna – dostarczyła go do ministerstwa.

Podróż żurawi z origami na Białoruś.
– Amnesty International

Zmitser Dashkevich, przywódca młodzieżowego ruchu opozycyjnego —— —– (Młody Front)
– ByMedia.net

Wielki żuraw z origami dostarczany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Mińsku na Białorusi 13 grudnia 2007
– Private

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3668