Młodzieżowy projekt obywatelski “Takie mam marzenie: zmienię świat wokół siebie” – Amnesty International

Młodzieżowy projekt obywatelski “Takie mam marzenie: zmienię świat wokół siebie”

"Takie jest moje marzenie: zmienię świat wokół siebie" - to tytuł projektu edukacyjnego skierowanego do młodych ludzi z terenu całej Polski w 50. rocznicę najlepszego przemówienia XX wieku - 1963: Martin Luther King - "I have a dream...".

mlkOrganizatorami projektu są Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak wraz z Konsulatem USA w Krakowie i Ambasadą USA w Warszawie, przy współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Polskiej Akcji Humanitarnej, Amnesty International Polska i Amnesty International Kraków.

Przypadająca w tym roku 50. rocznica jednego z najważniejszych przemówień XX, wygłoszonego przez Martina Luthera Kinga u stóp pomnika Lincolna w Waszyngtonie stwarza niepowtarzalną okazję by promować jakże aktualne dzisiaj idee demokracji, równości, wolności obywatelskich i prawa do szczęśliwego życia wśród młodych ludzi, którzy w niedługiej  przyszłości będą mieli realny wpływ przestrzeń publiczną, polityczną i społeczną naszego kraju.

Konkurs

Nawiązując się do tych idei ogłaszamy KONKURS dla uczniów gimnazjów i szkół  ponadgimnazjalnych z obszaru całej Polski na młodzieżowy projekt obywatelski.

Czy w Waszym najbliższym otoczeniu pojawia się nierówność, nietolerancja, dyskryminacja, ksenofobia? Jakie są Wasze marzenia, by to zmienić? Rozejrzyjcie się i napiszcie: co da się poprawić, ulepszyć w najbliższym otoczeniu? Wystarczy chcieć – pomysły przyjdą same!

Termin składania prac: 31 maja 2013 roku.

Nagrody w konkursie:

  • Kategoria szkoła ponadgimnazjalna: wsparcie finansowe dla trzech zespołów na realizację projektu.
  • Kategoria gimnazjum: wsparcie finansowe dla trzech zespołów na realizację projektu oraz dla projektu wyróżnionego pobyt studyjny w Krakowie dla jednego zespołu.

Autorów najlepszych projektów (6 czteroosobowych zespołów) zaprosimy w czerwcu 2013 do Krakowa na wspólną debatę i prezentację najlepszych projektów. Wokół rocznicy przemówienia Martina Luthera Kinga, przypadającej na dzień 28.08.2013 zaprosimy na wydarzenia w przestrzeni publicznej w Warszawie i Krakowie, gry miejskie oraz bieg im. Martina Luthera Kinga.

Warsztaty i seminarium

W ramach projektu – Takie jest moje marzenie: zmienię  świat wokół siebie – planujemy także cykl warsztatów dla młodzieży ze szkół województwa małopolskiego poświęcone prawom człowieka i postawom otwartym na różnorodność kulturową, obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji (16 listopada 2013). Projekt zakończy uroczyste seminarium z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia 2013) w Krakowie.

Wydarzenia w okolicach rocznicy przemówienia

Oprócz konkursu zamierzamy przeprowadzić debatę w Krakowie z udziałem laureatów konkursu, wydarzenia w przestrzeni publicznej wokół rocznicy przemówienia Martina Luthera Kinga, przypadającej na dzień 28.08.2013 w Warszawie i Krakowie tj, gry miejskie oraz bieg im. Martina Luthera Kinga. Cykl warsztatów dla młodzieży ze szkół województwa małopolskiego poświęcone prawom człowieka i postawom otwartym na różnorodność kulturową, obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji w szkołach biorących udział w warsztatach oraz w szkołach laureatów konkursu. Projekt zakończy uroczyste seminarium z okazji Międzynarodowego Dnia Praw w Krakowie.

Projektowi towarzyszyć będzie portal Tolerancja.pl (www.tolerancja.pl), profil na Facebooku (Tolerancja.pl) oraz kanał na Youtubie, gdzie zamieszczane będą reportaże, relacje z wydarzeń projektowych i inne ciekawe materiały związane z tematyką projektu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Польща: «Ми приїхали сюди, нас не хотіли впустити». До ромів з України ставляться як до небажаних біженців

Powiązany temat

Polska: „Przyjechaliśmy tu, nie chcieli nas wpuścić”. Romowie z Ukrainy traktowani jak niechciani uchodźcy

Powiązany temat

Iran: Społeczność międzynarodowa musi pilnie podjąć odpowiednie kroki w obliczu brutalnego tłumienia demonstracji po śmierci Mahsy Amini

1858