Macedonia: Napięcia na granicy z Grecją – Amnesty International

Macedonia: Napięcia na granicy z Grecją

W obliczu zwiększonych napięć i gwałtownych starć na granicy grecko-macedońskiej, straż graniczna Macedonii musi zachować powściągliwość i działać zgodnie z międzynarodowymi standardami, twierdzi Amnesty International.

Od momentu budowy ogrodzenia macedońska policja używa gumowych kul, granatów hukowych i gazu łzawiącego wobec uchodźców i migrantów, którzy protestują przeciwko blokadzie przejścia, wprowadzonej w oparciu o narodowość osób, które starają się przedostać przez granicę.

– Doniesienia o używaniu gumowych kul przez macedońskich policjantów wobec osób ubiegających się o azyl są bardzo niepokojące – powiedziała  Aleksandra Górecka, koordynatorka Kampanii Amnesty International.
Wzywamy rząd Macedonii do zaprzestania tej podsycającej napięcia, dyskryminującej polityki na granicach. Tysiące ludzi znalazło się w bardzo trudnej sytuacji i w tragicznych warunkach bez możliwości ubiegania się o azyl. Wczoraj, wcześnie rano w obozie po greckiej stronie granicy, doszło do gwałtownych starć pomiędzy uchodźcami i migrantami różnych narodowości, którym odmówiono przejścia przez granicę, tym samym powstrzymując przejście kogokolwiek. Po tych starciach, organizacje zapewniające pomoc humanitarną przeniosły się poza obóz.

Granica została zamknięta od 6:00 rano. Greckie oddziały policji próbowały stworzyć bezpieczne przejście dla Afgańczyków, Syryjczyków i Irakijczyków. Sytuacja jest spokojna, jednak wczoraj granice wciąż pozostawały zamknięte.

18 listopada, władze macedońskie zaczęły arbitralnie ograniczać przejście przez południową granicę z Grecją, pozwalając na przekroczenie jej tylko osobom pochodzącym z Afganistanu, Syrii i Iraku. Inne osoby, także te pochodzące z Erytrei i Iranu, zostały zatrzymane. Pomimo tego, tysiące uchodźców i migrantów wciąż docierają do granicy.

Napięcia wzrastały od soboty, kiedy ukończono budowę ogrodzenia wzdłuż granicy, gdzie rozlokowano policję macedońską. Używała granatów hukowych, a migranci i uchodźcy rzucali w ich kierunku kamienie, raniąc przy tym kilku policjantów.

Gumowe kule mogą powodować poważne obrażenia, w szczególności kiedy trafiają w głowę i górną część tułowia. Są dozwolone tylko, jeśli skierowane są wyłącznie do osób stosujących przemoc, i tylko wtedy, kiedy inne środki nie pomogły ich zatrzymać. Nigdy nie mogą być używane w stosunku do grupy i być stosowane jako środek rozpędzający tłum.

Tysiącom osób odmówiono dostępu do procedury azylowej i zostali pozostawieni samym sobie w dramatycznych warunkach.  Niektóre z osób, które próbowały nieregularnie przekroczyć granicę, zostały siłą zawrócone przez macedońską policę do greckiej granicy.

Pomimo niewielkiej poprawy całego systemu, w Grecji wciąż trudno jest ubiegać się o nadanie statusu uchodźcy. Warunki życia dla osób ubiegających się o azyl pozostają powodem do niepokoju. W dalszym ciągu mają miejsce systematyczne zbiorowe wydalenia uchodźców i migrantów oraz zawracanie wzdłuż granicy lądowej z Turcją.
– Każdy kto poszukuje azylu, ma do tego prawo, niezależnie od pochodzenia. Państwa są zobowiązane do traktowania osób poszukujących azylu z szacunkiem i godnością – dodała Górecka.

– To kolejny przykład potwierdzający porażkę Europy w radzeniu sobie z kryzysem uchodźczym. W Grecji, Turcji oraz państwach bałkańskich los uchodźców tylko ulegnie pogorszeniu, jeśli  państwa UE nie zmierzą się z tym problemem i nie odpowiedzą na niego w skoordynowany sposób.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

1058