MAKE SOME NOISE: THE AMNESTY INTERNATIONAL CAMPAIGN TO SAVE DARFUR

Make Some Noise: The Amnesty International Campaign To Save Darfur ukazuje się dziś nakładem Warner Music Polska. Dwupłytowy album zawiera nagrania największych muzyków kilku pokoleń, którzy zjednoczyli się, aby zbierać pieniądze na działania Amnesty International dla zakończenia kryzysu w Darfurze (Zachodni Sudan).

Ponad 30 międzynarodowych gwiazd,  w tym U2, Avril Lavigne, R.E.M, Aerosmith, Christina Aguilera, Duran Duran, Green Day, The Postal Sernice Snow Patrol i Youssou N-Dour nagrało swoje wersje legendarnych piosenek Johna Lennona, a Yoko Ono zrzekła się wszelkich honorariów.  Powiedziała: -To cudowne, że dzięki tej kampanii muzykę ważną dla tylu ludzi z mojego pokolenia pozna całe nowe pokolenie. John tworzył, aby inspirować zmiany, a broniąc praw człowieka możemy sprawić, że świat będzie lepszy-.

Premierę fizycznej wersji płyty poprzedziła premiera -Instant Karma- na iTunes. W Portugalii, Grecji i Irlandii płyta znalazła się na 1. MIEJSCU sprzedaży iTunes, a obecnie jest w pierwszej dziesiątce w trzynasty krajach i w pierwszej dwudziestce w kolejnych czterech. Jednocześnie -Instant Karma- jest na 4. miejscu w Amazon.com i debiutuje na 15. w Billboard Top 100.

W Polsce elektroniczną wersję płyty można kupić też na www.iplay.pl/amnesty za 39.99 zł. Na stronie dostępne są tez dzwonki dla komórek.
Pełna lista utworów:

Dysk 1
1. U2 – Instant Karma
2. R.E.M – #9 Dream
3. Christina Aguilera – Mother
4. Aerosmith ft. Sierra Leone-s Refugee All Stars – Give Peace A Chance
5. Lenny Kravitz – Cold Turkey
6. The Cure – Love
7. Corinne Bailey Rae – I-m Losing You
8. Jakob Dylan ft Dhani Harrison – Gimme Some Truth
9. Jackson Browne – Oh My Love

10. The Raveonettes – One Day At A Time
11. Avril Lavigne – Imagine
12. Big & Rich – Nobody Told Me
13. Eskimo Joe – Mind Games
14. Youssou N-Dour – Jealous Guy

Dysk 2
1. Green Day – Working Class Hero
2. Black Eyed Peas – Power To The People
3. Jack Johnson – Imagine 
4. Ben Harper – Beautiful Boy
5. Snow Patrol – Isolation
6. Matisyahu – Watching The Wheels
7. The Postal Service – Grow Old With Me
8. Jaguares – Gimme Some Truth
9. The Flaming Lips  – (Just Like) Starting Over
10. Jack-s Mannequin ft.  Mick Fleetwood – God
11. Duran Duran – Instant Karma
12. a-ha –  #9 Dream
13. Tokio Hotel – Instant Karma
14. Regina Spektor – Real Love

Darfur nie może już czekać

-Opuściłem Darfur, bo straciłem całą swoją rodzinę. Mój ojciec został zabity na moich oczach. Boję się tam żyć, dlatego uciekam. Dżandżawidzi polują na ludzi jak na króliki. Kiedy znajdą chłopca -zabijają, kiedy znajdą dziewczynę – gwałcą.-
Shakir Abdulrahman, uchodźca z Darfuru

-Żyję nadzieją. Pewnego dnia otworzę oczy i zobaczę pokój w Darfurze-
Fatima Harpun, uchodźczyni z Darfuru

W konflikcie w Darfurze – zachodniej prowincji Sudanu – od czterech lat trwa konflikt etniczny. Zginęło już 200 tysięcy ludzi, a 2 i pół miliona, czyli jedna trzecia ludności Darfuru, musiała uciekać ze swoich domów. Żyją w wielkich obozach dla uchodźców, zależni od pomocy humanitarnej ze świata.

Konflikt w Darfurze toczy się między koczownikami-Arabami, a czarnoskórą ludnością osiadłą. Obydwie te grupy są muzułmanami. Tlił się od bardzo dawna, ale wiosną 2003 wybuchł jasnym płomieniem. Przyczyniło się do tego zmniejszanie się ilości terenów nadających się na pastwiska. Jest to wynik pustynnienia powodowanego zmianami klimatycznymi. W efekcie ludność zaczęła rywalizować o coraz mniejsze tereny. Na początku za broń chwycili rebelianci z ludności osiadłej, jednak rząd Sudanu zdecydował się wspierać koczowników. Stworzyli oni oddziały dżandżawidów (czyli -diabłów na koniach-) i urządzali napady na murzyńskie wioski, kradnąc jej bydło i pozostały dobytek. Potem zaczęli realizować plan wyeliminowania czarnej ludności z Darfuru.

Ataki na wsie zawsze mają podobny przebieg: rano nadlatują samoloty armii sudańskiej, pomalowane jednak tak, żeby nic na to nie wskazywało. Ostrzeliwują one wsie i koryta rzek, gdzie zbierają się rolnicy w czasie pory suchej. Podczas nalotów ludzie chronią się w buszu, później wracają do wsi. Jednak jakiś czas później po samolotach zjawiają się samochody wojskowe i dżandżawidzi na wielbłądach. wybijają mężczyzn i starszych chłopców; czasem też kobiety i dzieci. Kobiety i dziewczęta są często gwałcone na oczach rodzin.  Po ataku z wioski zostają tylko szkielety i połamane przedmioty.

Walki w Darfurze skończą się, kiedy rząd Sudanu przestanie popierać dżandżawidów dostarczając im broń i koordynując z nimi akcje czystek etnicznych. Potrzeba do tego mocnej presji na prezydenta Omara al-Bashira. Tymczasem obecnie również Chiny i Rosja dostarczają do Sudanu broń, w tym bombowce,  która trafiają potem do Darfuru. Chiny sprezentowały nawet al-Bashirowi pałac prezydencki  Kilka lat temu dostarczała ją również Polska – w Darfurze widziano czołgi polskiej produkcji. Trzeba również wprowadzić do Darfuru wojska pokojowe ONZ, na co władze Sudanu wciąż nie chcą się zgodzić, W Darfurze jest coraz bardziej niebezpiecznie – w niektóre regiony nie dociera z tego powodu żadna pomoc humanitarna, bo konwoje się ograbiane, zdarza się zabijanie pracowników organizacji pomocowych.

Rządy państw zachodnich wielokrotnie potępiały to, co się dzieje w Darfurze (Unia Europejska wyraziła -zaniepokojenie- 68 razy), jednak nie przekłada się to na jakiekolwiek rzeczywiste działania. Po konferencjach międzynarodowych od dawna krążą pomysły ustanowienia w Darfurze strefy zakazu lotów lub wprowadzenie zakazu wjazdu sudańskich przywódców zamieszanych w planowanie i dokonywanie zbrodni wojennych lub zajęcie ich kont bankowych. Żaden z nich nie został zrealizowany.

Amnesty International domaga się wprowadzenia do Darfuru kontyngentu wojsk pokojowych ONZ w wysokości co najmniej 23000 żołnierzy. Uważamy, że dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu jest już niemożliwe.

Od stycznia 2006 roku pracownikom Amnesty International odmawia się wiz sudańskich – nowe raporty powstają na podstawie relacji świadków, w tym uchodźców. W tym miesiącu AI rozpoczęła projekt -Oko na Darfur- www.eyesondarfur.org – internauci monitorują sytuację w 12 darfurskich wioskach przez kamery satelitarne. Od początku 2007 kolejne organizacje humanitarne wycofują się z Darfuru ze względu na ataki na obozy i bezpośrednio na pracowników humanitarnych.

12 czerwca prezydent Sudanu zgodził się na wprowadzenie wojsk Narodów Zjednoczonych, a 18 czerwca stwierdził, że zgoda ta jest bezwarunkowa. Może jednak zmienić zdanie – w przeszłości wielokrotnie to robił.

Zbrodnie wojenne w Darfurze do niedawna dokonywały się przy nikłym zainteresowaniu opinii publicznej i mediów. Wygląda na to, że prezydent al-Bashir znalazł sposób, jak zabijać bez rozgłosu – dokonywać małych, powtarzalnych ataków za pośrednictwem jednostek, z którymi oficjalnie nie ma się nic wspólnego.

W kampanie na rzecz Darfuru zaangażowało się wiele  gwiazd. Poza artystami, którzy nagrali utwory na -Instant Karma-, wielokrotnie protestowała Mia Farrow. Steven Spielberg zagroził wycofaniem się ze współpracy z organizatorami igrzysk w Pekinie, jeśli chińska broń wciąż będzie płynąć do Darfuru.

Rząd i Prezydent Polski nie skomentowali sytuacji w Darfurze ani jednym słowem.

Tematy