Malawi: Zabójstwo mężczyzny z albinizmem – Amnesty International

Malawi: Zabójstwo mężczyzny z albinizmem

10 stycznia 2017 we wsi Mlonda w Malawi doszło do morderstwa Madalitso Pensulo, 19-letniego mężczyzny z albinizmem.

– Władze Malawi muszą niezwłocznie przeprowadzić dokładne śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa Madalitso Pensulo i jak najszybciej zreformować nieskuteczny dziś system sprawiedliwości, by sprawcy przestępstw przeciwko osobom z albinizmem nie cieszyli się bezkarnością – powiedział Deprose Muchena, dyrektor regionalny Amnesty International.

– Policja i przedstawiciele organów ścigania powinni zrobić wszystko, by doprowadzić podejrzanego -osobę znaną mieszkańcom wsi Mlonda – przed oblicze sądu. Będzie to jasny przekaz dla potencjalnych sprawców, że przestępstwa nie będą tolerowane.

Osoby z albinizmem żyją dziś w strachu nawet przed ludźmi z sąsiedztwa. Ta ostatnia zbrodnia pokazuje, że jest potrzeba pilnego działania w tej sprawie i rozliczenia również przestępstw tego typu popełnionych w przeszłości. Władze Malawi muszą upracować skoordynowany plan działania, by zapewnić bezpieczeństwo osobom z albinizmem i powstrzymać spiralę przemocy.

Tło

W czerwcu 2016 roku Amnesty International opublikowała raport Nie jesteśmy zwierzętami, na które się poluje i sprzedaje: Przemoc i dyskryminacja osób z albinizmem w Malawi , który pokazuje w jaki sposób fala brutalnych ataków na osoby z albinizmem wzrosła w ciągu ostatnich 2 lat.

Od listopada 2014 roku w Malawi drastycznie wzrosła liczba naruszeń praw człowieka osób z albinizmem, dochodzi do porwań, zabójstw i rabowania grobów przez pojedyncze osoby i gangi.

Co najmniej 19 osób zamordowano, a 5 porwano i pozostają zaginione.

Według raportów policji od listopada 2014 roku zgłoszono minimum 69 spraw dotyczących przestępstw wobec osób z albinizmem.

Osoby z albinizmem są atakowane z powodu przekonania, że części ich ciał mają magiczne zdolności i przynoszą szczęście. W Malawi żyje około 7000 – 10 000 takich osób.

Na zdjęciu Brighton Rashid Wende Wende z Malawi. Ten 32-letni ojciec rodziny zmarł we wrześniu 2015 r. na raka płuc. Jego rodzina martwi się, aby nikt nie rozkopał jego grobu. Copyright: ZIMLINK-LAWILINK 2014

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Польща: «Ми приїхали сюди, нас не хотіли впустити». До ромів з України ставляться як до небажаних біженців

Powiązany temat

Polska: „Przyjechaliśmy tu, nie chcieli nas wpuścić”. Romowie z Ukrainy traktowani jak niechciani uchodźcy

12586