Malezja: Restrykcje wolności wypowiedzi uderzają w Internet – Amnesty International

Malezja: Restrykcje wolności wypowiedzi uderzają w Internet

-To pokazuje, raz jeszcze, jak restrykcyjne prawo Malezji ogranicza wolność wypowiedzi- dodaje organizacja.

W poniedziałek policja zrobiła nalot na siedzibę Malaysiakini, konfiskując dziewiętnaście komputerów, skutecznie powstrzymując w ten sposób publikację strony. Nalot ten nastąpił po oskarżeniu, iż opublikowany na stronie list był podburzający. Oskarżenie złożone było przez młode skrzydło United Malay National Organization ( Malezjańską Zjednoczoną Organizację Narodową)., największe ugrupowanie w rządowej koalicji.

Część oskarżenia podobno odnosi się do znajdującego się w liście nawołania o akcję afirmacyjną dla Malezyjczyków. -Szczególna pozycja- Malezyjczyków i lokalnych ludzi jest chroniona w malezyjskiej Konstytucji. Te zabezpieczenia włączają uprzywilejowane traktowanie w wielu aspektach życia, jak edukacja czy praca.

-Śledztwo prowadzone w sprawie Malaysiakini powoduje, że zobowiązanie rządu o niecenzurowaniu Internetu są czcze. Prawo takie jak Akt o Podburzaniu, któremu daleko do standardów międzynarodowego prawa człowieka, grozi istnieniu niezależnych mediów i wolności wypowiedzi w Malezji- mówi Amnesty International.

Restrykcyjne prawo Malezji stale ogranicza międzynarodowo uznawane prawa człowieka, takie jak wolność wypowiedzi. Próby niezależnych lokalnych i międzynarodowych mediów, polityków opozycji i malezyjskich organizacji pozarządowych w komentowaniu drażliwych spraw społecznych grożą grzywną, zaskarżeniem do sądu lub nawet więzieniem.

-To jest najwyższy czas, aby malezjański rząd zakończył ograniczanie praw człowieka, w imię stabilności i rozwoju. Prawdziwa stabilność i rozwój mogą być osiągnięte tylko przez zapewnienie wolności wyznania poglądów o naglących społecznych i ekonomicznych problemach oraz przez ochronę innych fundamentalnych praw człowieka- wnioskuje Amnesty International.

Tło wydarzeń

W celu prób promocji Malezji jako centrum Technologii Informacji, rząd do niedawna nie podejmował działań ograniczających prawa związane z Internetem.

W paragrafie 3 Ustawy o Komunikacji i Multimediach, rząd zakazał cenzury Internetu, choć wciąż zawiera on zabezpieczenia przeciwko -deformacji i fałszywym inforacjom-. Jednakże ostatnie wydarzenia wskazują na koniec także i tych ograniczeń.

Akt o Podburzaniu (1948) zawiera szerokie ograniczenia wolności wypowiedzi, uwzględniając zwłaszcza drażliwe polityczne tematy jak rasa. W paragrafie 4(1) c każdy, kto jest odpowiedzialny za -podburzające publikacje- podlega karze grzywny nie przekraczającej RM5000 lub więzieniu do 3 lat. Podburzanie samo w sobie jest szeroko zdefiniowane w paragrafie 3(1) e jako -propagowanie uczuć urazy i wrogości pomiędzy rasami oraz klasami malezyjskiej populacji.-

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
5103