Malezja: Zarzuty dla rysownika powinny zostać wycofane – Amnesty International

Malezja: Zarzuty dla rysownika powinny zostać wycofane

Władze Malezji muszą natychmiast wycofać politycznie motywowane zarzuty względem znanego malezyjskiego rysownika, któremu grozi kara długoletniego pozbawienia wolności za serię tweetów. 6 listopada rozpoczął się jego proces.

Zulkiflee Anwar Ulhaque, lepiej znany jako Zunar, ma 9 zarzutów na podstawie ustawy o działalności wywrotowej, drakońskiego prawa z czasów kolonialnych, które rząd używa do dręczenia i uciszania krytyków. Zarzuty dotyczą serii tweetów krytykujących rząd, które Zunar opublikował w lutym 2015 roku po aresztowaniu lidera opozycji, Anwara Ibrahima.

– Zarzuty przeciwko Zunarowi są politycznie motywowane i powinny zostać bezzwłocznie oddalone. Zunar przez lata podkreślał korupcję w rządzie i represje wobec swoich prac – oto za co został ukarany – powiedziała Aleksandra Zielińska, Koordynatorka Kampanii Amnesty International. – To absurd, że Zunarowi grożą dekady więzienia za serię tweetów.

Zunar od lat był na celowniku władz Malezji i w przeszłości wielokrotnie oskarżany o działalność wywrotową. Drukarze i wydawcy jego prac także byli zastraszani i nękani, a władze organizowały naloty na ich biura. Dzisiejszy proces jest częścią szerzącego się tłumienia wolności wypowiedzi i używania przez malezyjskie władze ustawy o działalności wywrotowej. Od początku roku około 100 osób zostało aresztowanych lub oskarżonych na podstawie tej ustawy. Dla porównania w całym 2014 roku było to 29 osób.

– Niepokojące tłumienie wolności wypowiedzi i używanie w tym celu ustawy o działalności wywrotowej nie zmniejsza się. Władze Malezji muszą wypełniać swoje zobowiązania do przestrzegania praw człowieka zamiast używania archaicznego prawa by zamknąć i zastraszyć krytyków – dodała Zielińska.

W tym roku Zunar jest jednym z bohaterów Maratonu Pisania Listów Amnesty International, największej globalnej kampanii na rzecz praw człowieka. Setki tysięcy ludzi na całym świecie podejmie działanie i będzie domagać się, by malezyjskie władze wycofały zarzuty przeciwko Zunarowi.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1073