Manal al-Sharif: Saudyjka, która wiezie wolność , więźniem sumienia Amnesty International

Manal al-Sharif, 32-letnia konsultantka ds. bezpieczeństwa komputerów, została aresztowana 22 maja. Dzień wcześniej została zatrzymana przez policję za to, że sama prowadziła samochód w mieście al-Khobar, we wschodniej prowincji Arabii Saudyjskiej. Al-Sharif  umieściła na Youtube film wideo, na którym widać, jak prowadzi samochód.
Jej działanie było częścią wsparcia kampanii internetowej -Women 2 Drive-, która wzywa do umożliwienia Saudyjkom samodzielnego prowadzenia samochodów.
– Kobiety w Arabii Saudyjskiej doświadczają dyskryminacji ze względu na płeć, a zakaz prowadzenia samochodu jest jednym z aspektów, które utrwalają ograniczenia wolności przemieszczania się,- powiedział Malcolm Smart, Dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
– Rząd nie zrobił nic, aby wycofać ten zakaz, mimo wielokrotnych wezwań ze strony aktywistek. Saudyjki nie miały innej możliwości, aby zwrócić uwagę na ten problem, jak wykorzystać dostępne im pokojowe środki.
– W tej sytuacji, Manal al-Sharif idzie za przykładem aktywistek z całego świata, które na swoim przykładzie obrazują problem, narażając się jednocześnie na ograniczenia związane z dyskryminującym prawem i polityką. Uznajemy ją za więźnia sumienia i wzywamy do jej natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia.
Funkcjonariusze drogówki zatrzymali Manal al-Sharif 21 maja o 17 po południu, gdy prowadziła samochód w towarzystwie brata, Muhammada al-Sharif.
Zostali zatrzymani przez policję religijną i drogówkę. Uwolniono ich po około sześciu godzinach, gdy podpisali oświadczenia, że Manal już nigdy więcej nie będzie prowadziła samochodu w Arabii Saudyjskiej.
Oboje zostali ponownie aresztowani nad ranem 22 maja i zabrani na posterunek policji, gdzie poddano ich przesłuchaniu. Manal al-Sharif została przewieziona następnie do więzienia dla kobiet w Dammam, gdzie nadal przebywa. Muhammad al-Sharif został zwolniony tego samego dnia.
Rzecznik prasowy saudyjskiego system więziennictwa powiedział 23 maja w wywiadzie dla gazety Okaz, że Manal al-Sharif została oskarżona o prowadzenie samochodu, zachęcanie innych kobiet do samodzielnego prowadzenia samochodu, umożliwienie dziennikarzom przeprowadzenia wywiadów w trakcie prowadzenia samochodu, opublikowanie zdjęcia pokazującego, jak prowadzi samochodów i inne przestępstwa.
Internetowa kampania -Women 2 Drive- wykorzystała narzędzia takie jak Facebook i Twittera, aby zachęcić Saudyjki, które posiadają międzynarodowe prawo jazdy, do wyjechania na drogi Arabii Saudyjskiej w jednym dniu, 17 czerwca. Kampania zachęca jednak kobiety do włączenia czynności prowadzenia samochodu do codziennych zajęć, niż potraktowania tego, jako jednorazowe wydarzenie.
Tło wydarzeń
W 1990 roku, grupa kobiet rzuciła wyzwanie zwyczajowemu zakazowi prowadzenia samochodu przez kobietę i zorganizowała demonstrację w stolicy kraju, Rijadzie. W odpowiedzi, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało oficjalny zakaz prowadzenie samochodu przez kobiety, wsparty przez fatwę wydaną przez ówczesnego Wielkiego Muftiego, najwyższy autorytet religijny w Arabii Saudyjskiej.
Kobiety w Arabii Saudyjskiej są dyskryminowane zarówno w prawie, jak i w praktyce. Odmawia się im prawa do głosowania i muszą uzyskać zgodę od męskiego opiekuna na podróże, podjęcie płatnej pracy, studia czy małżeństwo. Przemoc domowa wobec kobiet jest rozpowszechniona.
– Władze Arabii Saudyjskiej muszą podjąć działania mające na celu zniesienie dyskryminacji kobiet i zapewnić, że będą traktowane jako pełnoprawne obywatelki, korzystające z praw na równi z mężczyznami i otaczane szacunkiem, na jaki zasługują,- powiedział Malcolm Smart.