Maraton Pisania Listów – listy solidarnościowe

Mao Hengfeng, bohaterka Maratonu Pisania Listów jest na wolności

Mao Hengfeng

Mao Hengfeng

Mao Hengfeng została odesłana do domu na wózku inwalidzkim, była nieprzytomna i w bardzo złym stanie zdrowia. Już wcześniej w Szanghaju zdarzały się przypadki, kiedy zatrzymani umierali w kilka dni po odesłaniu do domu. W związku z tym mąż Mao Hengfeng, Wu Xuewei, odmówił zabrania jej do domu i poprosił by władze Szanghaju skierowały ją razem z rodziną do pobliskiego motelu, by obserwować stan jej zdrowia. Mao Hengfeng odzyskała świadomość kiedy dotarli do motelu. Była bardzo słaba, nie mogła rozmawiać ani nawet stać.
29 lipca jej rodzina próbowała zabrać ją do szpitala publicznego, ale policjanci na to nie zezwolili. Argumentowali to tym, że do 31 lipca Szanghaj był gospodarzem XIV Mistrzostw Świata w sportach wodnych, dlatego dla zachowania społecznej stabilności, osoby takie jak Mao Hengfeng nie mogą opuszczać miejsca przebywania. 31 lipca zdrowie Mao Hengfeng poprawiło się. Zaczęła mówić i wolno chodzić.
Poprosiła męża, by zabrał ją do kościoła. Udało im się dotrzeć do kościoła, ale gdy policja odkryła, że opuścili motel, podążyła za nimi nalegając, żeby Mao Hengfeng wróciła do domu lub do motelu. Kiedy odmówiła, policjanci usiłowali ją pobić, ale zostali powstrzymani przez innych członków parafii. Policja ostrzegła Mao Hengfeng, że może zostać ponownie zatrzymana i następnym razem skutki mogą być śmiertelne.
Zdrowie Mao Hengfeng poprawiło się ponownie 1 sierpnia. Powiedziała Amnesty International, że kiedy przenoszono ją do Szpitala Więzienia w Szanghaju, była nieustannie bita. Straciła przytomność na około pół godziny. Kiedy się ocknęła, odkryła, że jest na szpitalnym łóżku, a jej krew została zabrana do badań. Od tego momentu była przetrzymywana samotnie w celi szpitala więziennego. Inni więźniowie na polecenie policji nieustannie ją obserwowali. Nie mogła wstawać z łóżka, wyjątkiem było wyjście do toalety. Nie pozwolono jej pisać listów ani kontaktować się z rodziną, brać prysznica, kąpać się, spacerować.
23 lipca Mao Hengfeng czuła się lepiej i poszła do pokoju telewizyjnego. Monitorujący ją pensjonariusz powiedział jej, że nie ma pozwolenia by oglądać telewizję, a gdy zapytała dlaczego, została ponownie pobita. Spowodowało to, że Mao Hengfeng straciła słuch i wzrok na 24 godziny.
27 lipca ponownie poczuła się chora i na przemian traciła i odzyskiwała przytomność, niezdolna by jeść czy pić wodę. 28 lipca szpital więzienny zaniepokoił się stanem jej zdrowia, więc zadecydowano o zakończeniu RTL i odesłaniu jej do domu.
Amnesty International kontynuuje dokładny monitoring sytuacji Mao Hengfeng. Prosimy o pisanie listów do władz Szanghaju, wzywających do rozpoczęcia bezstronnego i niezależnego dochodzenia w sprawie podejrzeń, że Mao Hengfeng była torturowana w więzieniu.
Tło wydarzeń:
Mao Hengfeng była wielokrotnie aresztowana w Chinach za obronę praw reprodukcyjnych kobiet oraz pomaganie ofiarom przymusowych eksmisji. Była wielokrotnie torturowana.
W lipcu 2010, podczas przesłuchania w związku ze skargą administracyjną przeciwko jej ukaraniu, Mao Hengfeng zeznała, że była często bita podczas pobytu w obozie. Powiedziała, że funkcjonariusze obozu rozkazywali innym więźniom, żeby ją atakowali. W jednym z takich incydentów została uderzona dwukrotnie w głowę za pomocą krzesła, co pozostawiło bliznę nad jej prawą powieką. W innym ataku napastnicy podnieśli ją, ciągnęli za ręce i nogi, a następnie zgięli w pół i rzucili o podłogę, co sprawiło jej szczególnie dotkliwy ból w krzyżu, talii i nerkach.
Mao Hengfeng została skazana na 18 miesięcy “reedukacji przez pracę” za “naruszanie porządku społecznego”, po tym jak przed sądem miejskim średniego szczebla w Pekinie w dniu 25 grudnia 2009 protestowała wyrażając poparcie dla aktywisty praw człowieka Liu Xiaobo (późniejszego laureata Nagrody Nobla), który miał tamtego dnia stanąć przed sądem. Od roku 2004 Mao Hengfeng była wielokrotnie zatrzymywana. Często zdarzało się, że nie pozwalano jej rodzinie na odwiedziny. Rodzina odkryła, że wiązało się to z jej torturowaniem.
Prosimy o wysyłanie listów władz Szanghaju, wzywających do rozpoczęcia bezstronnego i niezależnego dochodzenia w sprawie podejrzeń, że Mao Hengfeng była torturowana w więzieniu.
Listy można kierować do:
Burmistrz Zarządu Ludowego Miasta Szanghaj (Mayor of the Shanghai Municipal People’s Government)
HAN Zheng Shizhang
Shanghaishi Renmin Zhengfu
200 Renmindadao
Huangpuqu
Szanghaj 200003
Chińska Republika Ludowa
Fax: +86 21 63216537
Email: [email protected]
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Burmistrzu (Dear Mayor)
Przewodniczący Stałego Komitetu Miejskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Miasta Szanghaj (Chairman of the Shanghai Municipal People’s Congress Standing Committee)
GONG Xueping Zhuren
Shanghaishi Renda Changweihui Bangongting
200 Renmindadao
Huangpuqu
Szanghaj 200003
Chińska Republika Ludowa
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Przewodniczący (Dear Chairman)
Przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (Chairman of the Standing Committee of the National People’s Congress)
WU Bangguo Weiyuanzhang
Quanguo Renda Changwu Weiyuanhui Bangongting
23 Xijiaominxiang
Xichengqu
Pekin 100805
Chińska Republika Ludowa
Fax: +86 10 63097934
Email: [email protected] lub [email protected] lub [email protected] lub [email protected]
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Przewodniczący (Dear Chairman)
Tłumaczyła: Zuzanna Kopidurska