Maraton Pisania Listów Amnesty International: 182 957 listów w Polsce! – Amnesty International

Maraton Pisania Listów Amnesty International: 182 957 listów w Polsce!

Podczas XIII Maratonu Pisania Listów Amnesty International napisano łącznie 182 957 listów w całej Polsce. Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w działalność na rzecz praw człowieka, pisząc listy w obronie tych, których prawa człowieka są łamane.

listy-maraton-na-www-do-artykuluW ostatni weekend w ponad 200 miejscach w całej Polsce i około 60 krajach świata odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Listy pisano w miejscach publicznych, urzędach, kawiarniach, bibliotekach, szkołach i uczelniach. To, co łączyło wszystkie z miejsc, to ogromne zaangażowanie i wiara, że listy mogą zmieniać świat. Dzięki ogromnej mobilizacji, w takich miastach jak Białystok czy Bircza napisano ponad 15 000 listów.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbył się już po raz trzynasty. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisano listy w obronie osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Każdy list ma wielkie znaczenie.

Uczestnicy Maratonu najchętniej pisali w obronie Alesia Bialackiego, białoruskiego obrońcy praw człowieka, członków przymusowo wysiedlonych rodzin z ulicy Coastei w Kluż-Napoce w Rumunii, społeczności Bodo z Nigerii. Wysyłano także listy wsparcia, między innymi do Rosy Franco z Gwatemali, matki zamordowanej nastolatki, która walczy o sprawiedliwość.

Na całym świecie do tej pory napisano prawie 400 tysięcy listów, ale w wielu krajach Maraton jeszcze trwa. W zeszłym roku powstało ponad milion apeli, na pewno w tym roku również możemy się spodziewać znacznej ich liczby  – mówi Natalia Węgrzyn, Koordynatorka Maratonu.

W Maratonie uczestniczyły znane osobistości świata mediów, polityki, kultury i sztuki, między innymi Henryk Wujec, Grzegorz Miecugow, Maja Komorowska, Bronisław Maj i wiele innych osób.

Listy od samego początku istnienia Amnesty International są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Co roku po Maratonie Amnesty International otrzymuje tzw. Dobre Wiadomości – informacje o pozytywnym rozwoju wydarzeń, uwolnieniu osadzonych, udzieleniu im pomocy medycznej lub przeprowadzeniu sprawiedliwego procesu sądowego. Przez cały rok każdy może pisać listy w sprawie Pilnych Akcji – apeli wysyłanych natychmiast po otrzymaniu potwierdzonych informacji o naruszeniu praw człowieka.

Amnesty International można wspierać na wiele innych sposobów. W tym roku zorganizowaliśmy również charytatywne aukcje na Allegro, gdzie można licytować Kalendarze Empatii dedykowane niektórym więźniom sumienia. Więcej o aukcjach na www.amnesty.org.pl/aukcje.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

List Komitetu Obrony Sprawiedliwości do Marszałka Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 

1954