MARATON PISANIA LISTÓW 2019 – wyniki na całym świecie – Amnesty International

MARATON PISANIA LISTÓW 2019 – wyniki na całym świecie

  • W 2019 roku Maraton Pisania Listów odbył się na świecie po raz 18, a w Polsce już po raz 20.
  • 6 609 837 akcji zostało podjętych na całym świecie.
  • W Polsce podjęto 370 669 akcji.
  • W sprawie Yasaman Aryani podjęto ponad 1,2 milion akcji na całym świecie.

Maraton Pisania Listów, znany w innych krajach również pod nazwą Write 4 Rights, staje się coraz większym ruchem, a rok 2019 potwierdził tę regułę. Przygotowaliśmy raport i zestawienie liczbowe dotyczące Maratonu Pisania Listów. Każdego roku, w grudniu, na całym świecie pisane są setki tysięcy listów, wysyłane tysiące kartek solidarnościowych, podpisywane dziesiątki tysięcy petycji oraz podejmowane są przeróżne inne działania – wszystkie z nich są wołaniem o sprawiedliwość dla tych, których prawa człowieka są łamane.

Przedstawiamy niektóre historie bohaterów i bohaterek ostatniego Maratonu i jak akcja wpłynęła na ich sytuację.

NASU ABDULAZIZ

Mural Amnesty International Luxembourg przedstawiający Nasu Abdulaziza w centrum Luksemburga, 10 grudnia 2019

Amnesty International Nigeria niedawno spotkała się z Nasu, aby przekazać mu tysiące kart i listów. Nasu postrzega Maraton Pisania Listów jako pozytywne doświadczenie i powiedział: „Bardzo się cieszę z otrzymania tych wszystkich wiadomości. Oznacza to, że ludzi obchodzi mój los i to, co się stało.! Dziękuję bardzo!”. Amnesty International będzie nadal współpracować z partnerską organizacją pozarządową Justice and Empowerment Initiatives w Nigerii, Nasu i jego społecznością, aby zapewnić, że ich żądania sprawiedliwości zostaną spełnione.

GRASSY NARROWS

Elsie Assin z Grassy Narrows na wydarzeniu “Write for Rights, Toronto!”, 7 grudnia 2019 © Amnesty International

Po latach opóźnienia, 2 kwietnia 2020 roku, podpisana została w końcu umowa o wartości 19,5 miliona dolarów na budowę placówki opieki zdrowotnej dla osób cierpiących na choroby z powodu zatrucia środowiska rtęcią. Porozumienie to jest ważnym krokiem w kierunku sprawiedliwości, ale należy zabezpieczyć długoterminowe finansowanie operacji i usług obiektu. Porozumienie to z pewnością jest zwycięstwem dla mieszkańców Grassy Narrows, którzy od dziesięcioleci apelują o sprawiedliwość.

JOSÉ ADRIÁN

Gwatemalski artista, Javier Niño, pokazuje swoją nagrodzoną ilustrację przedstawiającą José Adriana. © Amnesty International.

Dzięki Maratonowi Pisania Listów José Adrián poczuł się silniejszy, pewniejszy siebie i na początku 2020 r. wziął udział w swoim pierwszym spotkaniu rzeczniczym, przy wsparciu Amnesty International Meksyk i Indignaciónto. Po tym spotkaniu Amnesty International spodziewa się, że samorząd wkrótce podpisze umowę o zadośćuczynieniu. José Adrián otrzymał również oficjalny list, który stwierdza, że obecnie jego nazwisko nie figuruje już w rejestrze karnym.

José Adrián i jego rodzina czuli, że zaangażowanie w Maraton Pisania Listów było bardzo pozytywnym doświadczeniem. José powiedział: „Dziękuję ludziom, którzy mnie wspierali, zmieniliście moje życie i dziękuję Wam wszystkim.” Matka José Adriána powiedziała: „Dziękuję Amnesty International, która wspierała mnie przez cały ten proces, który trwa już 3 lata. Dziękuję Amnesty za przybycie, dzięki nim działam dalej, dziękuję wszystkim, którzy poparli sprawę mojego syna.”.

MARINEL UBALDO

Marinel przemawia podczas wrześniowego “School Climate Strike” w Tacloban City, Filipiny. © Amnesty International/Nicole Millar

Biuro Prezydenta Filipin potwierdziło otrzymanie listów z całego świata, a rząd filipiński zaczął zwracać uwagę na potrzeby osób, które przeżyły tajfun Yolanda w Matarinao. Departament Spraw Wewnętrznych i Samorządów zwrócił się do burmistrza miasta o przesłanie raportu o reakcji gminy na potrzeby społeczności Matarinao od czasu uderzenia tajfuna Yolanda. Szczegóły tego raportu będą stanowić okazję do działań rzeczniczych i lobbingowych.

Marinel napisała list do sympatyków Amnesty: „Drodzy zwolennicy i działacze Amnesty, dziękuję bardzo za przyjęcie mnie i mojej historii. Za otwarcie serca przed nami, mieszkańcami Filipin, zwłaszcza Matarinao. Jestem przytłoczona i schlebiają mi wsparcie i miłe wiadomości, które otrzymałem w czasie kampanii. Miło wiedzieć, że są ludzie, zwłaszcza młodzi, z krajów pierwszego świata, którzy walczą z tym samym wezwaniem na ustach, co my na Filipinach. Dziękujemy za poświęcenie czasu na napisanie listów i podjęcie działań. To dla nas wiele znaczy, dajecie nam nadzieję na kontynuowanie walki pomimo wszystkich napotkanych przeszkód. Z głębi serca i w imieniu mojej społeczności Matarinao dziękuję za wspólną walkę. Żadne słowa nie wyrażą mojej wdzięczności. Obiecuję, że zrobię więcej. Dla lepszej planety”.

EMIL OSTROWKO

Julia Ostrowko, mama Emila. Zdjęcie zrobione w ich domu w Mińsku, Białoruś, 13 listopada 2019. © Amnesty International

Niedawno matka Emila powiedziała nam: „Mój syn Emil i ja jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystkie Wasze listy. Ta kampania zmieniła życie Emila i wielu innych dzieci uwięzionych razem z Emilem. Wszyscy podekscytowani czekali na Wasze listy i czytali je wszystkie wspólnie. Nie mam dość słów, aby wyrazić wdzięczność Amnesty International i jej zwolennikom – tylko łzy radości. Nie spodziewałam się, że tylu ludzi na świecie będzie nas wspierać w tej okropnej sytuacji i pozostaję silna dzięki Wam wszystkim i Waszej solidarności. ”.

Emil powiedział: „W ciągu ostatnich kilku miesięcy otrzymywałem wiadomości z wyrazami solidarności z całego świata, które dały mi ogromną siłę i inspirację. Dzięki tej kampanii uwierzyłem w znaczenie walki o moje prawa. Pokazała mi, że moje życie ma znaczenie i że nie zostałem zapomniany. Wielu moich współwięźniów to młodzi ludzie tacy jak ja, a ich sytuacja jest podobna. Proszą mnie, bym podzielił się z nimi kartkami solidarności i zachowują je jako symbole nadziei i zachęty. Dziękuję bardzo!”

IBRAHIM EZZ EL-DIN

Ibrahim Ezz El-Din. © Private

W wiadomości skierowanej do osób wspierających Ibrahima za pośrednictwem zespołu Amnesty, matka Ibrahima powiedziała: „Chciałabym podziękować wszystkim, którzy stanęli za Ibrahimem, dopóki nie pojawił się ponownie, po jego zniknięciu na [prawie] 6 miesięcy. I wzywam Cię, byś nadal go wspierał, aż do jego uwolnienia… Ibrahim pozostaje w areszcie bez powodu. Ibrahim cierpi obecnie na depresję i był moim jedynym żywicielem, mam 60 lat i cierpię na różne choroby.”.

YASAMAN ARYANI

Yasaman Aryani, © Eva Maria Hamacher / Amnesty International

Międzynarodowa mobilizacja w sprawie Yasaman Aryani miała duży wpływ na jej sytuację. Jeden z celów kampanii został osiągnięty – Yasaman Aryani i jej matka Monireh Arabshahi zostały przeniesione do więzienia Evin. Ich wyroki zostały zmniejszone w wyniku odwołania. 5 lutego 2020 r. dowiedzieliśmy się, że oddział 54 w Sądzie Apelacyjnym w Teheranie obniżył wyroki więzienia – będą pozbawione wolności przez pięć lat i sześć miesięcy. Amnesty International kontynuuje kampanię na rzecz natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Yasaman Aryani i jej matki oraz innych obrońców praw kobiet uwięzionych za akcje przeciwko dyskryminującym przepisom o przymusowym zakrywaniu głowy.

Strona Maratonu Pisnia Listów>>>

Zdjęcie w nagłówku: Maraton zorganizowany w Kandzie przez sekcję frankofońską Amnesty Kanada, grudzień 2019.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Gwatemala: Bernardo Caal Xol nie powinien był spędzić ani jednego dnia w więzieniu

Powiązany temat

Kamerun: uwolnienie studentów skazanych na 10 lat za wysyłanie sobie dowcipów o Boko Haram

68467