Maraton Pisania Listów: Amnesty International rozpoczyna globalną akcję w obronie praw młodych aktywistów i aktywistek. – Amnesty International

Maraton Pisania Listów: Amnesty International rozpoczyna globalną akcję w obronie praw młodych aktywistów i aktywistek.

Amnesty International rozpoczyna dziś Maraton Pisania Listów, największą na świecie kampanię na rzecz praw człowieka, która w tym roku staje w obronie praw dzieci oraz młodych aktywistek i aktywistów.

W tym roku sztandarową kampanię Amnesty International na rzecz praw człowieka, „Maraton Pisania Listów”, podejmujemy w obronie młodych aktywistek i aktywistów, którzy mierzą się z największymi kryzysami na świecie – powiedział Kumi Naidoo, Sekretarz Generalny Amnesty International.

„Poczynając od tych, którzy walczą o sprawiedliwość dla osób dotkniętych zmianami klimatu, po osoby walczące z ubóstwem, dyskryminacją i represjami politycznymi, młodzi ludzie stali się potężną siłą przemian i zasługują na wsparcie całego świata”.  

Co roku w grudniu ludzie na całym świecie piszą miliony listów, e-maili, tweetów, wpisów na Facebooku i pocztówek podczas największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka. Amnesty International ma nadzieję pobić zeszłoroczny rekord 6 milionów akcji podjętych na rzecz osób z 10 krajów, których prawa człowieka zostały złamane.

Aktywizm młodzieżowy w centrum uwagi

Młode aktywistki i aktywiści odegrali znaczącą rolę w głównych ruchach protestacyjnych i kampaniach na rzecz praw człowieka w 2019 r., takich jak ruch strajków klimatycznych „Fridays for Future” założony przez 16-letnią Gretę Thunberg, a także wielu innych ruchów protestacyjnych z różnych krajów świata. 

Maraton Pisania Listów 2019 przedstawia młodych obrońców i obrończynie praw człowieka oraz inne osoby z Białorusi, Kanady, Chin, Egiptu, Grecji, Iranu, Meksyku, Nigerii, Filipin i Sudanu Południowego.  

Niektóre z tych osób doświadczyły naruszenia swoich praw, gdy były jeszcze dziećmi. 

Należy do nich José Adrián z Meksyku, który miał 14 lat, kiedy został brutalnie pobity przez policję w drodze do domu ze szkoły. Domaga się teraz odszkodowania za swoje leczenie i zaprzestania przez policję arbitralnych zatrzymań w stanie Jukatan.  

Wśród innych bohaterek i bohaterów tegorocznego Maratonu są również:  

Młodzież z Grassy Narrows – grupa młodych aktywistów z rdzennej społeczności w północno-zachodnim Ontario. Doświadczyli oni jednego z najgorszych kryzysów zdrowotnych wynikających ze skażenia środowiska naturalnego w Kanadzie. Ich społeczność została zdewastowana przez trwające od 50 lat zanieczyszczenie rtęcią rzek na zamieszkiwanych przez nich terenach. Młodzież z Grassy Narrows wzywa rząd, aby zajął się kryzysem poprzez zapewnienie specjalistycznej opieki zdrowotnej i odszkodowań dla osób dotkniętych skażeniem środowiska; 

Sarah Mardini i Seán Binder – dwoje wolontariuszy-ratowników z Lesbos w Grecji, którym grozi do 25 lat więzienia za świadczenie pomocy uchodźcom, którym groziło utonięcie na Morzu Śródziemnym; 

Yasaman Aryani z Iranu, która przeciwstawiła się dyskryminującym przepisom nakazującym kobietom zasłanianie włosów i teraz musi spędzić 16 lat w więzieniu. Amnesty walczy o jej natychmiastowe uwolnienie; 

Marinel Ubaldo, młoda aktywistka z Filipin, która po zniszczeniu jej domu przez tajfun Yolanda wzywa swój rząd do ogłoszenia stanu katastrofy klimatycznej i ochrony przyszłych pokoleń przed niszczycielskim wpływem zmian klimatu; 

Maraton Pisania Listów uosabia ideały Amnesty International. Łączy ludzi i zachęca do okazywania solidarności. Wzywamy wszystkich, aby wsparli te niesamowite młode osoby walczące o sprawiedliwość, równość i wolność – powiedziała Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International w Polsce.

„Jak wiemy, dzięki licznym przykładom na przestrzeni lat, pisanie listów działa. Może nie tylko pomóc uwolnić więźniów sumienia, ale ma ogromne znaczenie emocjonalne dla nich samych i dla ich bliskich”.  

Potwierdzają to słowa Moniki Benício, partnerki Marielle Franco, lokalnej brazylijskiej polityczki, która została zamordowana w ubiegłym roku i była bohaterką Maratonu Pisania Listów. Monica powiedziała o kampanii:  

To pomaga mi wstać rano i dostrzec sens, wiedząc, że istnieje ogromna globalna sieć uczuć. Wszystkie te przejawy miłości i wsparcia pomagają mi mobilizować się, domagać się sprawiedliwości a przede wszystkim walczyć, aby nie było już więcej kolejnych Marielle.

Maraton Pisania Listów został zainicjowany w 2001 roku w Polsce i wkrótce stał się największym światowym wydarzeniem poświęconym prawom człowieka.

Strona Maratonu: maraton.amnesty.org.pl 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
43268