MAROKO/HISZPANIA – Setki imigrantów z Afryki Północnej – Amnesty International

MAROKO/HISZPANIA – Setki imigrantów z Afryki Północnej


  • Obawa o bezpieczeństwo – Setki imigrantów z Afryki Północnej

Życie setek imigrantów z Afryki Północnej może znaleźć się w niebezpieczeństwie, jeśli spróbują w najbliższych dniach przekroczyć granicę między Marokiem a sąsiadującymi z nim hiszpańskimi enklawami Ceutą i Melillą. Obawy te wynikają ze śmierci pięciu mężczyzn pochodzących z Afryki Północnej, według doniesień zastrzelonych przez służby porządkowe na granicy między Ceutą a Marokiem w nocy 28 września.


Tysiące imigrantów, w tym wielu z Afryki północnej, próbuje co roku dostać się do hiszpańskich enklaw. W ostatnich miesiącach ich liczba wzrasta. Obecnie setki imigrantów, głównie z Afryki Północnej, żyje w północnym Maroku. Około 700 próbowało wejść dzisiaj do Melilli, a sądzi się, że setki następnych przygotowuje się do próby przekroczenia tej samej granicy lub tej między Marokiem i Ceutą. Odbyte w ostatnich trzech dniach najazdy marokańskich siły bezpieczeństwa na tymczasowe obozy w pobliżu hiszpańskich terytoriów doprowadziły, według doniesień, do aresztowania ponad 400 imigrantów, najwidoczniej za nielegalny pobyt w kraju, i do zniszczenia ich namiotów.


Liczba imigrantów zabitych lub poważnie rannych w rezultacie przypuszczalnego złego traktowania lub użycia nadmiernej siły przez hiszpańskie lub marokańskie siły bezpieczeństwa gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich miesięcy. W ostatnim i najpoważniejszym incydencie pięciu mężczyzn pochodzących z rejonu Północnej Afryki zginęło, a kilku innych zostało poważnie rannych w nocy 28 września, kiedy kilkaset osób próbowało wkroczyć na hiszpańskie terytorium wspinając się na podwójne ogrodzenie z drutu kolczastego oddzielające Ceutę od Maroka i spotkało się z przedstawicielami służb porządkowych z obu krajów. Ciała dwóch z pięciu zabitych mężczyzn zostały, według doniesień, znalezione po hiszpańskiej stronie ogrodzenia, podczas gdy trzy pozostałe – po marokańskiej. Mimo że wszystkich pięciu mężczyzn miało rany postrzałowe, nie jest ciągle wiadome, jakiej amunicji użyto, nie potwierdzono też, czy strzały oddali członkowie sił hiszpańskich, marokańskich, czy też obydwu. Władze hiszpańskie i marokańskie ogłosiły wszczęcie wspólnego śledztwa w sprawie tych incydentów.


Z dnia 28 na 29 sierpnia 2005 roku dwóch obywateli Kamerunu zmarło po domniemanym postrzale gumowymi pociskami z niewielkiej odległości przez hiszpańską Guardia Civil. Należeli do grupy kilku setek ludzi, którzy, według doniesień, próbowali wspiąć się na pierwsze z dwóch ogrodzeń oddzielających Melillę i Maroko.


29 września rząd hiszpański skierował prawie 500 członków Legionu, specjalnej jednostki wojskowej do patrolowania granic z Marokiem w Ceucie i Melilli. Władze marokańskie ogłosiły, że wysyłają dodatkowe 1600 agentów sił bezpieczeństwa do patrolowania drugiej strony tej samej granicy. Amnesty International obawia się, że zarówno Hiszpania, jak i Maroko mogą wysyłać w ten teren ludzi nieprzygotowanych do radzenia sobie z tłumem, co naraża życie kolejnych imigrantów.


TŁO WYDARZEŃ
Amnesty International uznaje, że państwa mają prawo regulować wkraczanie cudzoziemców na ich terytorium. Jednak podjęte środki nie mogą ignorować lub łamać międzynarodowych zasad i praw człowieka. Według międzynarodowych standardów takich jak Kodeks Postępowania Członków Sił Porządkowych NZ i Podstawowych Zasad Użycia Siły i Broni Palnej przez Członków Sił Porządkowych, siły bezpieczeństwa powinny używać siły zgodnie z zasadami potrzeby i proporcjonalności i stosować broń palną, jeżeli czyjeś życie jest w niebezpieczeństwie i nie ma innych środków, żeby zapobiec temu niebezpieczeństwu.


ZALECANE DZIAŁANIA: Prosimy o natychmiastowe wysyłanie listów, emaili, faxów w języku hiszpańskim, angielskim lub polskim:  • wyrażając obawę o bezpieczeństwo setek imigrantów, głównie z Afryki Północnej, którzy prawdopodobnie przygotowują się do próby przekroczenia granicy pomiędzy Marokiem a hiszpańskimi enklawami Ceutą i Melillą;
  • wzywając władze do podjęcia natychmiastowych działań na rzecz zagwarantowania, że pracownicy służb porządkowych stacjonujący na granicy oddzielającej Ceutę i Melillę z jednej, a Maroko – z drugiej strony, będą używać siły w pełnej zgodzie z międzynarodowymi standardami praw człowieka; w szczególności, że będą się stosować do zasad potrzeby i proporcjonalności i używać broni palnej, jeżeli czyjeś życie będzie zagrożone, a nie będzie innych środków zapobiegających temu niebezpieczeństwu;
  • podkreślając aprobatę dla zobowiązania władz hiszpańskich i marokańskich do przeprowadzenia śledztwa w sprawie śmierci pięciu mężczyzn na granicy pomiędzy Ceutą i Marokiem w nocy 28 września i wzywając, żeby śledztwo zostało podjęte bezzwłocznie, bezstronnie, dokładnie i niezależnie,  jego rezultaty zostały ujawnione publicznie, a odpowiedzialni za zabójstwa postawieni przed sądem według międzynarodowych standardów sprawiedliwego procesu;
  • wzywając władze obu krajów do zbadania śmierci dwóch Kameruńczyków na granicy pomiędzy Marokiem a Melillą 28-29 sierpnia 2005 i zapewnienia, że śledztwa zostaną podjęte bezzwłocznie, w szerokim zakresie, niezależnie i bezstronnie, ich  rezultaty – ujawnione publicznie, a odpowiedzialni za zabójstwa postawieni przed sądem według międzynarodowych standardów sprawiedliwego procesu.

PROSIMY O NATYCHMIASTOWE WYSYŁANIE APELI
NA ADRES:


1. Premier Hiszpanii
Excomo. Sr. D. José Luis Rodriguez Zapatero
Presidente de Gobierno
Complejo de la Moncloa
28071 Madrid, Hiszpania
Fax:+34 91 3214150
Email: jlrzapatero@presidencia.gob.es
Nagłówek: Szanowny Panie Premierze / Excelentísimo Sr. / Your Excellency2. Premier Maroka
Mr Driss Jettou
Prime Minister
Palais Royal
Touarga
Rabat, Maroko
Fax: +212 37 76 99 95 / 76 17 77
Email: courrier@pm.gov.ma
Nagłówek: Szanowny Panie Premierze / Monsieur le Premier Ministre / Your ExcellencyW razie wysyłania apeli po 14 listopada 2005 r. prosimy najpierw skontaktować się z Zespołem Pilnych Akcji.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4268