Masakra w Mexico City ? tragedia wciąż nie wyjaśniona – Amnesty International

Masakra w Mexico City ? tragedia wciąż nie wyjaśniona

Organizacja wezwała prezydenta Meksyku Felipe Calderona aby raz na zawsze ustalił prawdziwy przebieg wydarzeń masakry w La Plaza de Las Tres Culturas, Tlatelolco w Mexico City, która miała miejsce zaledwie parę dni przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w 1968 roku. Amnesty International wezwała także rząd meksykański do przedstawienia prawdy i zadośćuczynienia rodzinom ofiar.  
Nieznana jest dokładna liczba studentów, którzy zginęli gdy 2 października 1968 roku armia meksykańska otworzyła do nich ogień w trakcie pokojowej demonstracji w Tlatelolco. Masakra rozpoczęła się ok. godziny 6 po południu kiedy policjanci, wojsko i niezidentyfikowani, uzbrojeni mężczyźni otoczyli plac i, przy użyciu broni ciężkiej, rozpoczęli ostrzeliwanie demonstrantów z opancerzonych ciężarówek i samochodów. Strzelano do studentów zgromadzonych na placu, a także do otaczających plac budynków mieszkalnych. Ostatecznie rząd oddał 44 ciała ofiar, z których 10 wciąż pozostaje niezidentyfikowanych.
-Chociaż od pamiętnej masakry w Tlatelolco minęło już 40 lat tak wiele pytań ciągle pozostaje bez odpowiedzi-, stwierdza Javier Zú-iga. Jest on obecnie doradcą specjalnym w Amnesty International, który jako naoczny świadek zdarzeń w Tlatelolco obserwował przyjazd oddziałów rządowych na plac z pobliskiego mostu.
-Kto zlecił dokonanie tej masakry- Jak długo było ona planowana- Ilu ludzi zabito- Kim byli ci, których ciała nadal nie zostały zidentyfikowane–
-Ściemniało się już, gdy rozpoczęto strzelanie, więc trudno było zobaczyć co się dokładnie działo- próbuje przywołać tamten wieczór Zú-iga. -Jednak pamiętam dokładnie, jakby to było wczoraj, że wojsko zaczęło nacierać na plac przed początkiem strzelaniny, a nie tak jak utrzymywały źródła rządowe, w odpowiedzi na wystrzały. Przerażeni ludzie rozbiegli się we wszystkich kierunkach krzycząc -armia nadciąga, armia nadciąga!- Niedługo potem wydawało się, że ciała pokryły cały obszar placu.-
-Wróciłem następnego dnia, wczesnym rankiem, i zobaczyłem stosy pasków i butów. Nawet mimo widocznych i tak oczywistych prób pozbycia się kałuż krwi, nie udało się ich zmyć. Widziałem jeszcze na betonowych słupach dziury po kulach, które znajdowały się akurat na wysokości głowy dorosłego człowieka.-
Pomimo ciągłych starań ze strony ofiar, bliskich ofiar i uczestników demonstracji studenckiej o ustalenie prawdziwego przebiegu wydarzeń z tamtej nocy, nigdy nie udało się zebrać wszystkich faktów, ani rozliczyć osób odpowiedzialnych za tę tragedię.
-Nieudolność rządu Meksyku i niepowodzenie przy rekonstrukcji prawdziwych wydarzeń z nocy 2 października 1968 roku pozostawiło głęboką ranę w pamięci Meksykańczyków. Można ją uleczyć jedynie pełnym odtajnieniem faktów, wydaniem sprawców w ręce sprawiedliwości i zapewnieniem odszkodowania dla ofiar tragedii lub ich rodzin,- stwierdziła Kerrie Howard, Zastępca Dyrektora Programów dla Ameryki w Amnesty International. 
-Rząd prezydenta Calderona milczał w sprawie tego ciemnego okresu w historii Meksyku,- kontynuuje Kernie Howard. -Nie możemy tego zaakceptować i dlatego wnosimy do jego administracji o otwarcie wszystkich archiwów i udostępnienie istotnych zapisków, rozpoczęcie nowego,  niezależnego śledztwa i usunięcie przeszkód, które nie pozwalają postawić osób odpowiedzialnych za tę przerażającą zbrodnię przed sądem.-
Tłumaczyła Aleksandra Tarnowska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3414