Meksyk: Kobieta torturowana przez policję jest wolna – Amnesty International

Meksyk: Kobieta torturowana przez policję jest wolna

Wczorajsza decyzja sędziego o uniewinnieniu Yecenii Armenty Graciano i uwolnieniu jej z więzienia w północnym Meksyku jest końcem 4 długich lat niesprawiedliwości.

Yecenia Armenta Graciano została aresztowana przez policję śledczą w stanie Sinaloa 10 lipca 2012 roku. Była bita, duszona i zgwałcona podczas 15-godzinnych tortur, aż zmuszono ją do „przyznania się” do udziału w zabójstwie męża.

– Niewiarygodne okrucieństwo tortur, przez które przeszła Yecenia jest częścią codziennych praktyk policji w Meksyku, która rutynowo przedstawia nielegalne dowody. Jej uwolnienie to promyk nadziei dla osób niesprawiedliwie osadzonych w więzieniach w całym kraju – powiedziała Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii Amnesty International.

W tym momencie mam mieszane uczucia, których jeszcze nie przyswajam. Jestem szczęśliwa i wzruszona. Czuję, jakbym przez jakiś czas była poza obiegiem. Chcę zobaczyć moje dzieci.

Oprawcy pochodzili z tej samej instytucji, która wystosowała oskarżenie przeciwko niej. Pomimo wagi dowodów prezentowanych przez krajowych i międzynarodowych ekspertów potwierdzających, że Yecenia była torturowana oraz rekomendacji rzecznika praw człowieka Meksyku, biuro Prokuratora Generalnego stanu Sinaloa nalegało na oskarżenie Yecenii.

– Fakt że żadna z osób, która torturowała Yecenię nie trafiła do więzienia pokazuje haniebny brak niezależności w tej sprawie. Sprawcy tych czynów muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, a Yecenia otrzymać zadośćuczynienie.

Amnesty International prowadzi kampanię na rzecz wielu osób, które doświadczyły tortur w kraju. Yecenia jest jedną z odważnych kobiet, które rozpoczęły narodową kampanię skupiającą się na „przełamaniu ciszy” na temat przemocy seksualnej i tortur, których doświadczyły.

Yecenia Armenta Graciano była jedną z bohaterek Maratonu Pisania Listów w 2015 roku.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

6691