Meksyk: Obrońca praw człowieka aresztowany – Amnesty International

Meksyk: Obrońca praw człowieka aresztowany

W tym samym procesie karnym nakazy aresztowania wydano także przeciwko innym członkom Organizacji Ekologów Wiejskich [Organización Campesina Ecologista] z gór Sierra de Petetlán, w tym przeciwko Rodolfo Montielowi, byłemu więźniowi sumienia. Niepokojące jest to, że znani liderzy ruchu ekologicznego z Petetlán są sądzeni w procesie, którego prawdopodobną przyczyną jest zemsta lokalnych kacyków.


 


Według uzyskanych informacji, Felipe Arreaga Sánchez i inni liderzy ruchu ekologicznego zostali oskarżeni o popełnienie morderstwa w 1998 roku. Jednakże, w oryginalnym zeznaniu dotyczącym tego zdarzenia, świadek zbrodni nie zidentyfikował oskarżonych. Wydaje się jednak, iż pomimo to, przedstawiono nowy akt oskarżenia, w którym ekolodzy zostali zidentyfikowani jako sprawcy. Felipe Arreaga Sánchez przedstawił już sądowi świadków, którzy zeznali, iż był on w innej wsi w momencie, gdy popełniono zbrodnię. Pomimo to proces jest kontynuowany i Felipe Arreaga Sánchez wciąż przebywa w areszcie


 


Ruch ekologiczny ujawnił dokonywanie przez lokalnych kacyków nielegalnego wyrębu lasów  od połowy lat 90 – tych. W 1998 roku, w odwecie za współpracę z tym ruchem Rodolfo Montiel i Teodoro Cabrera zostali zatrzymani, torturowani i zmuszani do przyznania się do popełnienia sfabrykowanych przestępstw. Amnesty International uznała ich za więźniów sumienia. Tylko dzięki narodowym i międzynarodowym kampaniom udało im się odzyskać wolność.


 


Nadużywanie systemu sprawiedliwości przeciwko obrońcom praw człowieka i lokalnej opozycji jest często spotykane w Meksyku, szczególnie w stanach takich jak Guerrero. Celem takich praktyk jest zapobieżenie i unieważnienie zgodnych z prawem działań w zakresie obrony i promowania praw człowieka.


 


 


 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4604