“Władze muszą przezwyciężyć formalne uchybienia i nieprawidłowości, które charakteryzują początkowe stadium śledztwa” – twierdzi Amnesty International.
Digna Ochoa, prawniczka zajmująca się obroną praw człowieka, została zastrzelona w swoim biurze w Mexico City, 19 października 2001 r.
“Władze muszą wypełnić zobowiązanie do przeprowadzenie efektywnego i bezstronnego dochodzenia w sprawie jej zabójstwa oraz zapewnić, że obrońcy praw człowieka mogą mogli wykonywać swoją pracę bez obawy o odwet”- uważa Amnesty International.
Jeśli w tej sprawie, która tak bardzo przyciągnęła krajową i międzynarodową uwagę, sprawiedliwości nie stanie się za dość, – jaka jest nadzieja dla innych, licznych spraw pogwałcenia praw człowieka przeciwko ich obrońcom-
Amnesty International wierzy, że rocznica tragicznej śmierci Digny Ochoa to stosowny moment na przypomnienie sobie jej wybitnego wkładu w ochronę praw człowieka w Meksyku poprzez jej niestrudzona pracę zmuszającą władze do śledztwa w sprawie naruszenia praw człowieka i postawienia winnych przed sądem. To również odpowiednia chwila aby przypomnieć władzom o ich zobowiązaniu do skutecznego i bezstronnego dochodzenia prawdy o jej śmierci.
1 sierpnia 2002 r nowa prokurator Margarita Guerra, została powołana do prowadzenia śledztwa w jej sprawie. Wyraziła ona swoją gotowość do wprowadzenia w życie zalecenia Inter American Commission on Human Rights (IACHR). Wydała również pozwolenie międzynarodowym ekspertom z dziedziny medycyny sądowej na uczestnictwo w śledztwie. Pomimo, że na udział tych ekspertów odpowiednie władze podobno się zgodziły, właściwe środki nie zostały jeszcze podjęte .
“Zwłoka w udziale tych ekspertów podważy wiarygodność dochodzenia i jego wyników”. – twierdzi Amnesty International.
“Koniecznością jest, ażeby rząd meksykański i inne rządy zapewniły niezbędne środki do umożliwienia ekspertom prowadzenia pracy, najszybciej jak to tylko możliwe.”
Tło sprawy
Amnesty International jest zdania, że pomimo zapewnień administracji prezydenta Fox’a co do wprowadzenia nowej ery w ochronie praw człowieka, bezkarność naruszania praw człowieka w Meksyku ciągle się pogłębia.