Meksyk: Raport o stosowaniu tortur ukazuje pogłębiający się kryzys praw człowieka – Amnesty International

Meksyk: Raport o stosowaniu tortur ukazuje pogłębiający się kryzys praw człowieka

Stosowanie tortur w Meksyku osiągnęło nowy, przerażający poziom. Według uzyskanych informacji stosowanie takich metod, jak podduszanie, gwałty i inne formy przemocy seksualnej, rażenie prądem oraz pobicia w ciągu ostatniego roku podwoiło się na poziomie federalnym, powiedziała Amnesty International w nowym raporcie. Prezydent Pena Nieto przygotowuje się do zaprezentowania w Kongresie nowej ustawy o torturach.

– Rok temu ciężko byłoby sobie wyobrazić, w jaki sposób sytuacja w Meksyku może się pogorszyć, ale stało się. Rząd przymyka oko na kryzys, do którego sam doprowadził – powiedziała Aleksandra Zielińska, Koordynatorka Kampanii Amnesty International.

Liczba skarg dotyczących tortur, które złożono na poziomie federalnym podwoiła się pomiędzy 2013 a 2014 rokiem – z 1165 do 2403, według informacji Biura Federalnego Prokuratora Generalnego Meksyku.
Biuro powiedziało Amnesty International, że nie mają “twardych danych” z 2014 roku na temat zarzutów względem osób odpowiedzialnych za stosowanie tortur.

Pomimo gwałtownego wzrostu liczby zgłaszanych przypadków stosowania tortur, liczba możliwych ofiar, które zostały zbadane przez ekspertów medycyny sądowej spadła w 2014 roku. Prokurator Generalny ma 1600 wniosków oczekujących na przeprowadzenie badań pod kątem stosowania tortur.

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto obiecał, że zaprezentuje Kongresowi nową ustawę o torturach, która będzie pierwszym krokiem w odpowiedzi na kryzys. Jednak pomimo tego, że pozostało mniej niż 3 miesiące, które Kongres ma na przyjecie tej ustawy, ciągle nie została ona zaprezentowana.

– Solidne prawo to więcej niż tylko słowa zapisane na papierze, zapewnia też sprawiedliwość. Byłby to dobry pierwszy krok dla Meksyku, żeby wreszcie zacząć wychodzić z kryzysu praw człowieka – dodała Zielińska.

Tło

Raport Obietnice na papierze, codzienna bezkarność: stosowanie tortur w Meksyku jest częścią kampanii Stop Torturom, która ma na celu walkę ze stosowaniem tortur na świecie. Kampania zaczęła się w maju 2014 roku. Opublikowano raporty dotyczące stosowania tortur w Maroku, Nigerii, na Filipinach i w Uzbekistanie.
Raport roczny Amnesty International z 2014 roku pokazuje, że na 160 państw, które znajdują się w raporcie w 131 (82%) raportowano przypadki stosowania tortur i innego złego traktowania.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

1081