Meksykanka uniewinniona i uwolniona po 3 latach więzienia – Amnesty International

Meksykanka uniewinniona i uwolniona po 3 latach więzienia

Matka sześciorga dzieci, przedstawicielka ludu tubylczego Otomí z Santiago Mexquititlán w stanie Querétaro, została skazana na 21 lat więzienia. Karę zaczęła odbywać w grudniu 2006 roku.
Amnesty International wzywa do całościowego wyjaśnienia sprawy jej nieuzasadnionego oskarżenia oraz do wypłacenia pełnego zadośćuczynienia za niesprawiedliwe i mylne uwięzienie.
-Rząd Meksyku w końcu przyznał, że nigdy nie istniały dowody, które usprawiedliwiałyby cały proces i skazanie Jacinty, którą oskarżono o uprowadzenie-, powiedziała Kernie Howard, Wicedyrektorka Programu ds. Ameryk Amnesty International.
-Jacinta i jej rodzina zostali pozbawieni trzech lat ze swojego życia, kiedy to przebywała ona w zakładzie karnym, skazana za przestępstwo, którego nie popełniła. Nic nie przywróci czasu straconego w więzieniu. Mimo tego, dobrze się stało, że pełna kompensacja ma właśnie miejsce a odpowiedzialni za tę niesprawiedliwość będą pociągnięci do odpowiedzialności-
46-letnia kobieta została zwolniona z więzienia przez sędziego po wygraniu apelacji, co miało miejsce we wcześniejszych miesiącach tego roku. Decyzja sędziego była nieunikniona, po tym jak Prokuratura Generalna postanowiła oddalić sprawę Jacinty z uwagi na brak dowodów świadczących o jej winie.
Jacinta Francisco Marcial została skazana za uprowadzenie sześciu agentów Meksykańskiego Biura Śledczego (Agencia Federal de Investigación, AFI).
Utrzymywali oni, że byli zakładnikami Jacinty i innych drobnych sprzedawców, po tym jak przeprowadzili nalot na nielegalne stragany z pirackimi płytami DVD na placu w Santiago Mexquititlán w marcu 2006 roku.
Ponad 4 miesiące po tym wydarzeniu, 3 sierpnia 2006 r., Jacinta została aresztowana i przewieziona do Prokuratury Generalnej. Powiedziano jej, że będzie przesłuchiwana w sprawie ścięcia drzewa. Jednak już po tym, jak znalazła się w więzieniu z dwiema innymi kobietami, oskarżono ją o uprowadzenie agentów.
18 sierpnia 2009 r. Amnesty International uznało Jacintę za więźnia sumienia, po tym jak okazało się, że została aresztowana, osądzona i skazana bez dowodów jedynie z powodu jej pochodzenia i statusu społecznego.
Amnesty International wezwało do pełnego i bezstronnego przyjrzenia się przeprowadzonym dochodzeniom, również wobec Alberty Alcántary i Teresy González, które podobnie jak Jacinta zostały skazane w sprawie uprowadzenia sześciu agentów federalnych.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2971