Międzynarodowy Dzień Migrantów: rządy muszą odpowiedzieć na kryzys – Amnesty International

Międzynarodowy Dzień Migrantów: rządy muszą odpowiedzieć na kryzys

Państwa muszą działać i ochronić migrantów, którzy wybierają te same drogi i narażeni są na te same naruszenia praw, co uchodźcy, powiedziała Amnesty International w Międzynarodowym Dniu Migrantów.

Migranci w Azji Południowo-Wschodniej byli szczególnie narażeni w tym roku. W maju 2015 tysiące ludzi z Mjanmy i Bangladeszu doświadczyło potwornych nadużyć z rąk załóg statków w rejonie Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego. Wśród naruszeń możemy wymienić morderstwa, pobicia i przetrzymywanie w nieludzkich i poniżających warunkach.
Po rozprawieniu się władz tajskich z handlarzami i przemytnikami, załogi porzucały swoje statki, zostawiając migrantów i uchodźców samym sobie na morzu, zanim w końcu otrzymali tymczasowe schronienie w Indonezji i Malezji.
– Podczas gdy uwaga świata skupiła się w tym roku na globalnym kryzysie uchodźczym, migranci w większości pozostali niezauważeni – powiedziała Aleksandra Górecka, Koordynatorka Kampanii w Amnesty International Polska.
– Migranci często zmuszeni są do opuszczenia swoich domów z powodu skrajnego ubóstwa i trudności, które zabrały wszelką nadzieję na godne życie. Tak samo jak uchodźcy, migranci są narażeni na nadużycia ze strony przemytników, aresztowania i śmierć na niebezpiecznych i nieuregulowanych szlakach migracyjnych.
Amnesty International wzywa rządy państw Azji Południowo-Wschodniej, aby podjęło konkretne kroki w celu zabezpieczenia i ochrony migrantów.

Ameryka Środkowa i Meksyk
Amnesty International wzywa także rząd Meksyku do ochrony migrantów, którzy przemieszczają się przez Amerykę Środkową do Stanów Zjednoczonych, wybierając jeden z najniebezpieczniejszych szlaków migracyjnych na świecie.
Większość migrantów, wielu z nich wraz z dziećmi, stara się dotrzeć do USA z Ameryki Środkowej, uciekając przez niewyobrażalną przemocą i ubóstwem. Migranci zmuszeni są podjąć niebezpieczną podróż, podczas której narażeni są na szereg nadużyć, w tym na porwania, zaginięcia, przemoc seksualną, a nawet morderstwa.
Powołanie przez rząd Meksyku w 2013 roku Komisji Ekspertyz Sądowych (the Forensic Commission) jest krokiem w dobrą stronę, ale na pewno niewystarczającym. Dochodzenia prowadzone w sprawie zamordowanych migrantów pomiędzy 2010 a 2012 rokiem w Tamaulipas i Nuevo León w północno-wschodnim Meksyku są niezwykle przewlekłe, a osobom odpowiedzialne za ciągle porwania, zabójstwa i zaginięcia rzadko stawia się zarzuty.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

1046