Mołdawia: Policja nie chroni wolności wypowiedzi – Amnesty International

Mołdawia: Policja nie chroni wolności wypowiedzi

W stolicy Mołdawii Kiszyniowie miejscowa policja nie podjęła żadnych działań, kiedy kilkoro uczestników pokojowej manifestacji, w tym prezes mołdawskiej Amnesty International Igor Grosu zostało rannych na skutek ataku zamaskowanych napastników.
-Brak działań, aby pomóc zaatakowanym oraz brak próby zatrzymania osób odpowiedzialnych za te wydarzenia wskazuje, że wolność wypowiedzi znajduje się obecnie w Mołdawii pod silną presją- powiedziała Nicola Duckworth, Dyrektor Programowa Amnesty na Europę i Azję Centralną.
Demonstracja została zorganizowana przez Amnesty International Mołdawia oraz inne organizacje: Resource Centre for Human Rights (CReDO), Hyde Park, Promo Lex oraz Instytut Praw Człowieka, aby zaprotestować przeciwko wcześniejszym uchybieniom policji w ochronie prawa do wolności wypowiedzi oraz aby wezwać Prokuratora Generalnego do zbadania tychże nadużyć. Krótko po zebraniu się przed biurem Prokuratora Generalnego w centrum Kiszyniowa protestujący zostali zaatakowani przez grupę około 10 zamaskowanych mężczyzn, którzy zaatakowali ich farbą w sprayu, bili i kopali. Igor Grosu został uderzony od tyłu i został hospitalizowany z powodu rany głowy, która wymagała kilku szwów. Członek Komitetu Helsińskiego został uderzony w twarz.
Demonstrujący niezwłocznie wezwali policję, ale przez godzinę żaden funkcjonariusz nie przybył na wezwanie o pomoc. Dla porównania, kiedy 29 stycznia Anatol Matasaru zorganizował jednoosobową, pokojową demonstrację przed biurem Prokuratora Generalnego Generalnego, policja przybyła w ciągu kilku minut, żeby go zatrzymać. Po tym jak uczestnicy demonstracji dogonili atakujących, policja ponownie odmówiła przybycia i zebrania dowodów, które pozostały po ataku, takich jak maski i pojemniki po farbie.
Amnesty International jest coraz bardziej zaniepokojona, że pomimo wejścia w życie (w kwietniu 2008) nowego, lepszego prawa dotyczącego zgromadzeń, policja w dalszym ciągu ogranicza wolność wypowiedzi poprzez zatrzymania pokojowych demonstrantów. Większość zarzutów stawianych przez policję jest następnie oddalana przez sądy. Według danych zebranych przez CReDO, ilość zatrzymań i przypadków użycia siły przez policję w czasie zgromadzeń od czasu wejścia w życie nowego prawa jeszcze się zwiększyła.
Organizacja wzywa Prokuratora Generalnego Mołdawii do śledztwa w sprawie braku działań policji w celu ochrony demonstrujących, zidentyfikowania sprawców oraz wyjaśnienia poprzednich uchybień w realizacji prawa do zgromadzania się.
Zaprotestuj!
tłum.Damian Małecki

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3219