MOC, NIE PRZEMOC

W sytuacji izolacji akty przemocy nie znikają
Dom, w którym izolujemy się przed pandemią, nie powinien być miejscem, w którym boimy się o nasze życie. W domu każdy powinien czuć się bezpiecznie.

1/3 kobiet doświadcza przemocy ze względu na płeć
To może być Twoja sąsiadka, to może być kasjerka w sklepie, w którym kupujesz jedzenie dla siebie i bliskich. Czy za ścianą Twojego domu jest bezpiecznie? Podejrzewasz, słyszysz, widzisz przemoc? Reaguj! Także od Ciebie zależy bezpieczeństwo innych.
POSZUKAJ POMOCY
W czasach pandemii liczba osób doświadczających przemocy drastycznie rośnie, a skupienie uwagi władz i Policji na pandemii pozostawia te osoby w niebezpieczeństwie. Dochodzą do nas głosy o zwiększeniu zapotrzebowania na pomoc osobom doświadczającym przemocy, a sprawy obsługiwane przez organizacje pozarządowe są coraz cięższe i bardziej skomplikowane.
Jeśli potrzebujesz pomocy lub ktoś w Twoim otoczeniu jej potrzebuje, skontaktuj się z podanymi numerami.
Reaguj! MOC, nie przemoc!
997
Jeśli czujesz, że czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone – nie zastanawiaj się – wezwij policję. Jesteśmy w izolacji dla naszego bezpieczeństwa, jednak w niektórych przypadkach oznacza to znaczące zagrożenie.
800 120 002
telefon Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, zadzwoń – połączenie bezpłatne, możliwe 7 dni w tygodniu, przez cały rok (także w święta) lub napisz niebieskalinia@niebieskalinia.info. Dostępne są telefoniczne dyżury w języku angielskim, rosyjskim oraz migowym przez aplikację Skype.
116 111
krzywdzone dziecko może szukać wsparcia poprzez bezpłatną infolinię Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży.
888 88 33 88
Fundacja Feminoteka, telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00, lub napisz pomoc@feminoteka.pl, działa także specjalna aplikacja Avon Alert, z której kobiety mogą korzystać również poza godzinami pracy telefonu.
Zastanawiasz się czy wiesz, jak zareagować, gdy obok Ciebie dochodzi do przemocy. Sprawdź w naszym quizie!

Czy za Twoją ścianą jest bezpiecznie?
- Średnio 39% kobiet w UE wskazało, że znają w kręgu swojej rodziny i przyjaciół kobiety, które doświadczają przemocy w rodzinie.
- Obarczanie winą i odpowiedzialnością osób doświadczających przemocy oraz założenie, że przemoc jest prywatną sprawą rodziny – zdejmuje odpowiedzialność ze sprawców.
- To nie jest „ich sprawa”. To przemoc – sprawa nas wszystkich!

Odizoluj przemoc!
Chcesz wiedzieć jakie są rodzaje i przejawy przemocy? Zajrzyj do naszej ulotki edukacyjnej.

Konwencja antyprzemocowa
W 2018 roku przeanalizowaliśmy stopień wdrożenia Konwencji Stambulskiej. Mimo jej ratyfikacji Polskie władze w dalszym ciągu pozostawiły część osób doświadczających przemocy bez ochrony.
W polskim prawodawstwie wciąż brakuje:
- skutecznych mechanizmów izolowania sprawców przemocy od osób narażonych na przemoc,
- definicji przemocy ekonomicznej,
- właściwej definicji gwałtu opartej na braku świadomej zgody na akt seksualny.
Chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj naszą analizę.
Czy wiesz czym jest przemoc domowa? Sprawdź swoją wiedzę.

Działaj teraz!
Polskie prawo musi być zgodne z międzynarodowymi standardami praw człowieka, przyjętymi przez Polskę, takimi jak Konwencja Stambulska. Rząd, wymagając od milionów kobiet i dzieci pozostawania w jednym domu ze swoimi oprawcami, nie może jednocześnie pozostawić ich samym sobie, nie zapewniając wsparcia i bezpieczeństwa.
Wyciągnij pomocną dłoń, reaguj na przemoc, podpisz petycję!