Każdy z nas ma prawo decydowania o swoim zdrowiu, ciele, seksualności i prokreacji – bez przymusu, przemocy i dyskryminacji. Jednak w wielu miejscach na świecie wolność jednostek do decydowania jest ograniczana przez państwo, lekarzy czy członków rodziny. Prawo karne i inne przepisy często doprowadzają do poważnych naruszeń praw człowieka.

Skulona kobieta obejmuje ramionami swoje kolana

50 000 000
DZIEWCZYNEK NA ŚWIECIE

przed ukończeniem 15 roku życia w ciągu 10 lat zostanie wydana za mąż (zwykle za dużo starszych mężczyzn)

Prawa seksualne i reprodukcyjne przysługują każdemu

Zgodnie z międzynarodowymi standardami praw człowieka wszystkie państwa są zobowiązane zagwarantować równą ochronę praw seksualnych i reprodukcyjnych. Państwa muszą podejmować szerokie działania, by przeciwdziałać dyskryminacji i robić wszystko, by zapewnić, że wszystkie jednostki mogą w równym stopniu korzystać ze swoich praw.

Niestety często to same władze są odpowiedzialne za wzmacnianie zachowań dyskryminacyjnych, zmuszając ludzi do podporządkowania się opartym na stereotypach i dyskryminujących normach społecznych zasadom dotyczącym seksualności, prokreacji, rodzicielstwa. Często państwo pozwala także na kontrolowanie naszych wyborów dotyczących życia seksualnego i reprodukcji przez strony trzecie – zwykle męskich członków rodziny, społeczności, instytucje religijne, uniemożliwiając realizację naszych praw seksualnych i reprodukcyjnych.

Narzędzia chirurgiczne


47 000 KOBIET

co roku umiera w wyniku komplikacji po źle wykonanym zabiegu aborcyjnym

Państwa muszą podejmować szerokie działania, by przeciwdziałać dyskryminacji i robić wszystko, by zapewnić, że wszystkie jednostki mogą w równym stopniu korzystać ze swoich praw.

Jakie są skutki zaostrzania prawa aborcyjnego? Poznaj historie ofiar.

„Kobieta musi być w skrajnym stanie, żebyśmy mieli prawo ją ratować. Jak blisko śmierci musi być? Na to nie ma odpowiedzi.”

Dr Peter Boylan, ginekolog, Irlandia

Przerywanie ciąży a prawa człowieka

Aborcja to zabieg medyczny przerywający ciążę. Potrzebują go kobiety, które z różnych powodów – ryzyka zdrowotnego, uszkodzenia płodu czy niechcianej ciąży – decydują się ją przerwać.

Brak dostępu do możliwości przerwania ciąży prowadzi do naruszeń praw człowieka kobiet w ciąży, m.in. prawa do życia, zdrowia, ochrony życia rodzinnego i prywatności, wolności od dyskryminacji, wolności od tortur i okrutnego traktowania. Dlatego kluczowym jest, aby uregulowania prawne dotyczące aborcji zapewniały poszanowanie praw człowieka, a tym samym dawały kobiecie możliwość wyboru, czy kontynuować ciążę czy nie.

Amnesty prowadzi badania nad skutkami ograniczania dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji, szczególnie w krajach, gdzie przerywanie ciąży jest całkowicie lub prawie całkowicie zabronione, jak w Salwadorze, Paragwaju czy do niedawna w Irlandii. Prowadzimy działania rzecznicze i aktywistyczne, by obowiązujące prawo nie narażało kobiet na tortury, okrutne traktowanie i inne naruszenia ich praw.

My body, my rights – Strajk Kobiet

Masz prawo

W ramach kampanii Amnesty International domagamy się od władz
zaprzestania nieuzasadnionego wykorzystania prawa karnego
do kontrolowania życia seksualnego i reprodukcyjnego jednostek.


Masz prawo do informacji i edukacji o życiu seksualnym i reprodukcji
Podręcznik
Mając wiedzę o swoim ciele i zdrowiu, możemy podejmować świadome decyzje dotyczące naszego życia i przyszłości.
Masz prawo decydować o swoim życiu rodzinnym
Ikona rodziny
Każdy z nas powinien mieć możliwość podjęcia decyzji o tym czy mieć czy nie mieć dzieci, ile i w którym momencie życia – bez przymusu, przemocy czy dyskryminacji.
Masz prawo wyboru partnera
Ikona dłoni
Wybór partnera jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu człowieka – każdy ma prawo podjąć ją bez przymusu i dyskryminacji.
Masz prawo do opieki zdrowotnej związanej z życiem seksualnym i reprodukcją
Ikona szpitala
Międzynarodowe standardy praw człowieka gwarantują nam najwyższy osiągalny poziom opieki zdrowotnej. Jednak w wielu państwach nie przykłada się należytej wagi do opieki zdrowotnej związanej z seksualnością i prokreacją.
Masz prawo do życia wolnego od przemocy seksualnej
Państwo ma obowiązek zapewnić pomoc osobie, która doświadczyła przemocy, oraz gwarantować rzetelne śledztwo i ukaranie sprawcy. Powinno również prowadzić kampanie edukacyjne, żeby zapobiegać zjawisku przemocy seksualnej.

Zapoznaj się z naszą kampanią

„Stań w obronie prawa do aborcji”

Działaj teraz!

Stań w obronie Justyny wspierającej osoby potrzebujące aborcji!