Nagroda Amnesty International Polska dla filmu „Witamy w Czeczenii”! – Amnesty International

Nagroda Amnesty International Polska dla filmu „Witamy w Czeczenii”!

Amnesty International wręczyła nagrodę dla najlepszego filmu o prawach człowieka na 17. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Nagrodę otrzymał film „Witamy w Czeczenii” w reżyserii Davida France’a.

Do tegorocznego konkursu zakwalifikowanych zostało 10 filmów poruszających tematykę związaną z prawami człowieka.

Jury konkursowe, w składzie:

  • Maciej Drygas – reżyser filmów dokumentalnych
  • Jakub Majmurek – publicysta, krytyk filmowy
  • Draginja Nadaždin – dyrektorka Amnesty International Polska

w uzasadnieniu decyzji napisało:

„Film Davida France’a to wstrząsające świadectwo dyskryminacji i prześladowań, jakich doznają osoby LGBTI w Czeczenii. Reżyser z wyjątkową wrażliwością buduje więź z bohaterami, towarzysząc im w ucieczce z rodzinnego kraju. To obraz nie tylko o niesprawiedliwości wobec grup mniejszościowych, ale również o współczesnej Czeczenii i współczesnej Rosji, której polityka często przekłada się na jednostkowe dramaty. To film o systemie opresji, w którym zarówno homofobiczne deklaracje dyktatorów, jak i przemoc wobec osób LGBTI ze strony członków ich własnych rodzin, pozostają bezkarne. Film pokazuje też, że nawet w pozornie beznadziejnej sytuacji aktywność niewielkich grup świadomych, mających odwagę działać bohaterów, może wiele zmienić”.

Jury przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia dla filmów „Dla Samy” i „Jaskinia”:

„Waad Al-Kateab i Edward Watts stworzyli poruszający obraz ofiar konfliktu syryjskiego, ludzi, którzy próbują odnaleźć się w piekle wojny i jednocześnie nieść pomoc innym. <> to także kronika mobilizacji i klęski Aleppo, zapis doświadczenia pokolenia, które rzuciło wyzwanie znanej mu od urodzenia dyktaturze i do końca walczyło o demokratyczną Syrię. Twórcom udało się wspaniale połączyć poziom wielkiej politycznej narracji z intymną, diarystyczną wypowiedzią, obraz syryjskiej historii, z zapisem prób normalnego, rodzinnego życia”.

„Film <Jaskinia> w reżyserii Ferasa Fayyada to wspaniale opowiedziana i sfilmowana historia o okrucieństwie wojny, ale i pięknie ludzkich postaw w sytuacjach krytycznych. Wśród odgłosów bombardowań w tytułowej Jaskini toczy się prawdziwe życie. Jesteśmy świadkami drastycznych scen, widzimy skutki ataku gazami bojowymi i nadludzki wysiłek dr Amani Ballour i jej zespołu, wkładany w zapewnienie funkcjonowania szpitala oraz ratowanie zdrowia i życia poszkodowanym. Zadania te są szczególnym wyzwaniem dla kobiety, która obejmuje rolę bardzo różną od tradycyjnie przyjętej w patriarchalnym społeczeństwie <na powierzchni>. To właśnie człowieczeństwo, wytrwałość i heroizm bohaterek i bohaterów filmu są dla nas nadzieją”.

Jury dodało, że filmy „Dla Samy” i „Jaskinia” dopełniają obraz tego, co działo się w objętej wojną Syrii. Wszystkie wyróżnione dokumenty to także filmy, których szukaliśmy w ramach tegorocznego konkursu – o tematach trudnych, sytuacjach krytycznych, w których jednak człowiek potrafi szukać sposobów przetrwania i nie tracić nadziei.

Filmy z konkursu Amnesty International można obejrzeć między innymi w najbliższy weekend w kinach festiwalowych w Warszawie: mdag.pl/17/pl/warszawa/contest/Amnesty+International+Poland+Award.

O konkursie Amnesty International na festiwalu Millennium Docs Against Gravity:

2020 rok rozpoczął 30-lecie działalności Amnesty International w Polsce. To również rok, w którym stajemy wobec globalnych wyzwań związanych z pandemią COVID-19, kryzysem demokracji, praw i swobód obywatelskich, mową nienawiści i dyskryminacją wobec osób i grup szczególnie na nie narażonych. Prawa człowieka, które od początków Stowarzyszenia są motorem naszego działania, są teraz szczególnie potrzebne. Filmy zakwalifikowane do konkursu Amnesty International łączy właśnie ten wspólny mianownik – prawa człowieka. Tegoroczne tytuły opowiadają historie osób z doświadczeniem uchodźczym, pozostających w strefach konfliktu, osób doświadczających przemocy seksualnej, mówią o skrajnym nacjonalizmie, ale też o aktywizmie i nadziei.

Chcemy, aby wizyta w kinie była okazją do refleksji i rozmowy, które możemy przekuć na wspólne działanie na rzecz sprawiedliwego świata.

Bo #WierzymywWolność!

Więcej o jubileuszowym projekcie na 30-lecie Amnesty International w Polsce na: amnesty.org.pl/wierzymy-w-wolnosc/.

PETYCJA: POLSKA WOLNA OD NIENAWIŚCI >>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

84623