Nagroda Dziennikarska Amnesty International 2007 wręczona – Amnesty International

Nagroda Dziennikarska Amnesty International 2007 wręczona

Decyzją Kapituły w składzie:
– prof. Andrzej Zoll – profesor prawa, były Rzecznik Praw Obywatelskich,
– Joanna Podgórska – publicystka -Polityki-,
– Ewa Siedlecka – dziennikarka -Gazety Wyborczej-,
– Mirosław Chojecki – publicysta i reportażysta, były więzień sumienia,
– Kinga Dąbrowska – Prezeska Amnesty International Polska
statuetkę odebrał Tomasz Kwaśniewski za artykuł -Gej i lesbijka uczą dzieci twoje-, poświęcony problemom, na jakie w swojej pracy nauczyciela napotykają aktualnie geje i lesbijki. Tekst został opublikowany w -Dużym Formacie-, dodatku do -Gazety Wyborczej- w dniu 26. marca 2006 r.
Kapituła zdecydowała o przyznaniu dodatkowo trzech wyróżnień:
– Agnieszce Jędrzejczak z -Przekroju- za tekst -Kara przed wyrokiem-, poświęcony przedłużającym się tymczasowym aresztowaniom w Polsce (-Przekrój nr 34/2006 z dnia 24 sierpnia 2006 r.)
– Adamowi Leszczyńskiemu z -Gazety Wyborczej- za artykuł -50 szylingów do nieba-, dotyczący mikrokredytów jako sposobu wyjścia z ubóstwa mieszkańców krajów rozwijających się (-Gazeta Wyborcza- z dnia 17-18 marca 2007 r.)
– Annie Szulc z -Przekroju- za tekst -Romowisko-, opisujący sytuację ludności romskiej w Polsce (-Przekrój- nr 05/2007 z dnia 1 lutego 2007 r.)
Konkurs zorganizowano po raz szósty. Teksty do konkursu, poświęcone problematyce praw człowieka nadsyłać mogli dziennikarze, redakcje oraz organizacje pozarządowe. W tym roku Kapituła wyłoniła laureatów Nagrody i wyróżnień spośród autorów 41 nadesłanych na konkurs artykułów.
Nagrodę i wyróżnienia wręczyła, przebywająca z wizytą w Polsce Kate Gilmore, Zastepca Sekretarz Generalnej ogólnoświatowego ruchu Amnesty Interantional.
 -O prawach człowieka trzeba mówić głośno, cieszymy się, że coraz więcej dziennikarzy i dziennikarek chce pisać o łamaniu praw człowieka w Polsce i na świecie- – powiedziała Kinga Dąbrowska z Amnesty International.

Uroczyste wręczenie nagród zainaugurowało obrady XVII Walnego Zgromadzenia Członków i Członkiń Stowarzyszenia Amnesty International w Polsce, które odbywa się w siedzibie Collegium Civitas w Warszawie w dniach 19-20 maja 2007 r.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3871