Nagroda Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki – Amnesty International

Nagroda Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

Nagroda jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej - obok Stanisława Lema - tłumaczonego polskiego autora.

Nagroda przyznawana od 2010 r. uwzględnia uhonorowanie nie tylko autora książki, ale również jej tłumacza, w przypadku autora zagranicznego. Współorganizatorem Nagrody jest stołeczna redakcja “Gazety Wyborczej”. Patronem honorowym Nagrody jest Pani Alicja Kapuścińska.

kapuscinski_baner_cut

23 marca 2013 r., jury – pod przewodnictwem Małgorzaty Szejnert – w składzie: Joanna Bator, Maciej J. Drygas, Iwona Smolka, Maciej Zaremba Bielawski, i w obecności sekretarza Nagrody Bożeny Dudko omówiło nominowane do nagrody książki i ostatecznie wybrało 5 laureatów:

  1. William Dalrymple, Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach (Nine lives: in search of the sacred in modern India), z angielskiego przełożyła Saba Litwińska, wyd. Czarne;
  2. Wojciech Jagielski, Wypalanie traw, wyd. Znak;
  3. Lidia Ostałowska, Bolało jeszcze bardziej, wyd. Czarne;
  4. Ed Vulliamy, Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy (Amexica: war along the borderline), z angielskiego przełożył Janusz Ochab, wyd. Czarne;
  5. Mariusz Zawadzki, Nowy wspaniały Irak, wyd. W.A.B.

Nagrodzie towarzyszyć będą spotkania z laureatami. Już 16 maja o swoich doświadczeniach z Bośnii i zeznawaniu w procesach haskich opowie Ed Vulliamy. Spotkanie pt. “Dziennikarz – świadek ludobójstwa. Co robić, by świat usłyszał?” odbędzie się o godz. 18.00 w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – ul. Zgody 11, sala konferencyjna, p. VI.

17 maja o godz. 14.30 w Księgarni Traffic Club, III piętro, ul. Bracka 25, odbędzie się dyskusja panelowa “Potrzeba nieustannego dziwienia się” (Kapuściński) i granice reportażu”. W dyskusji udział wezmą autorzy książek-finalistek: Wojciech Jagielski (PAP), Lidia Ostałowska (“Gazeta Wyborcza”), Ed Vulliamy (“The Observer”) i Mariusz Zawadzki (“Gazeta Wyborcza”, Waszyngton). Spotkanie poprowadzi – Grzegorz Miecugow (TVN).

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 17 maja w Teatrze Polskim o godz. 20.00 (wejście tylko z zaproszeniami).

Natomiast 18 maja w ramach Dnia Reportażu na IV Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym w godz. 10.00 – 19.00 odbędzie się cykl spotkań autorskich z finalistami Nagrody.

Szczegółowy program Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego można przeczytać na stronie organizatorów.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

List Komitetu Obrony Sprawiedliwości do Marszałka Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 

1845