Najodważniejsza drużyna Mistrzostw Świata, o której nigdy nie słyszałeś – Amnesty International

Najodważniejsza drużyna Mistrzostw Świata, o której nigdy nie słyszałeś

Podczas gdy w Rosji trwa uroczyste otwarcie Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2018, Amnesty International rzuca światło na historie 11 rosyjskich mistrzów praw człowieka, którzy codziennie kładą na szali swoje życie, aby bronić praw człowieka w Rosji.

Nowa kampania „Drużyna Odważnych” opowiada historię obrońców praw człowieka z każdego z 11 regionów, w których odbywają się mecze Pucharu Świata, aby podnieść świadomość na temat ich ważnej pracy, a sympatycy Amnesty International z całego świata prześlą im wiadomości solidarności, aby pokazać tym odważnym osobom, że nie są same.

“Chcemy podkreślić pracę inspirujących mężczyzn i kobiet, którzy ryzykują życiem i wolnością, walcząc o prawa człowieka w Rosji. W skład Drużyny Odważnych wchodzą działacze, którzy walczą o zniesienie tortur na posterunkach policji, chronią środowisko, bronią praw osób LGBTI oraz wspierają ofiary przemocy domowej – są prawdziwymi mistrzami w Rosji” – powiedziała Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii Amnesty International w Polsce.

“W czasie Mistrzostw Świata sympatycy Amnesty International z całego świata będą kibicować tym dzielnym obrońcom praw człowieka i domagać się zakończenia ciągłego szykanowania i zastraszania przez rosyjskie władze. Uwaga mediów może skupiać się na stadionach, ale my będziemy nadal ściśle monitorować represje władz w zakresie praw człowieka.

Kibicuj Drużynie Odważnych! Podpisz petycję w obronie rosyjskich obrońców praw człowieka>>>
#TeamBrave

11 obrońców praw człowieka z 11 regionów Rosji, w których odbędą się mecze:

 • Grozny: Ojub Titijew, szef biura organizacji pozarządowej Memoriał w Czeczenii, uwięziony pod fałszywymi zarzutami od stycznia 2018 r.
 • Soczi: Andriej Rudomacha, ekolog i obrońca praw człowieka, brutalnie zaatakowany w 2017 r.
 • Petersburg: Irina Masłowa, założycielka ruchu w obronie praw osób świadczących usługi seksualne.
 • Wołgograd: Igor Nagawkin, działacz na rzecz zniesienia tortur i korupcji w obwodzie wołgogradzkim, aresztowany we wrześniu 2016 r.
 • Nowoczerkask: Walentyna Czerewatenko, działaczka na rzecz praw kobiet i osób wykluczonych.
 • Kaliningrad: Igor Rudnikow, niezależny dziennikarz badający przypadki korupcji, arbitralnie aresztowany w 2017 r.
 • Samara: Oksana Berezowskaja, przewodnicząca organizacji na rzecz praw osób LGBTI.
 • Niżny Nowogród: Igor Kalapin, założyciel Komitetu Przeciwko Torturom.
 • Kazań: Julia Faizrachmanowa, obrończyni praw człowieka w dziedzinie ochrony środowiska.
 • Jekaterynburg: Aleksiej Sokołow, działacz na rzecz zniesienia tortur i innych nadużyć w systemie więziennictwa.
 • Sarańsk: Wasylij Guslianow, założyciel organizacji pozarządowej Centrum Praw Człowieka Republiki Mordowii.

Wielu z tych obrońców praw człowieka boryka się z nękaniem, zastraszaniem, atakami fizycznymi, oczernianiem, a niektórzy zostali aresztowani jedynie z powodu wykonywania swojej pracy.

W ramach kampanii „Drużyna Odważnych” Amnesty International apeluje o podjęcie działań na rzecz trzech obrońców praw człowieka, którzy nadal pozostają w więzieniu lub których napastnicy pozostają na wolności.

Ojub Titijew przebywa już 6 miesięcy w areszcie tymczasowym na podstawie sfabrykowanych oskarżeń z powodu swojej pracy na rzecz praw człowieka. Działacz na rzecz ochrony środowiska Andriej Rudomacha został brutalnie zaatakowany w 2017 r. przez nieznanych sprawców za udokumentowanie nielegalnych prac budowlanych na wybrzeżu Morza Czarnego, a jego napastnicy nadal pozostają na wolności. Igor Nagawkin spędził ponad półtora roku w areszcie tymczasowym na podstawie sfabrykowanych zarzutów dotyczących jego pracy w obronie praw więźniów i na rzecz zwalczania tortur i korupcji.

“Mistrzostwa łączą ludzi z całego świata i chcemy wykorzystać część tej energii, aby walczyć o wolność i sprawiedliwość dla tych odważnych obrońców praw człowieka” – powiedziała Aleksandra Zielińska.

“Rosyjskie władze nie mogą dalej zastraszać i nękać każdego, kto krytykuje ich działania. Kiedy oczy świata zwrócone są na Rosję, władze muszą zdecydować, jakich Mistrzostw Świata chcą. W Rosji nie będzie zwycięzców, dopóki obrońcy praw człowieka nie zostaną uznani, chronieni i dopóki nie będą mogli wykonywać swojej istotnej pracę bez przeszkód i bez obawy przed represjami”.

Tło wydarzeń:

29 maja Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) podjęła ważny krok uruchamiając mechanizm zgłaszania skarg dotyczących naruszeń praw przedstawicieli mediów i obrońców praw człowieka oraz zobowiązała się do wspierania obrońców praw człowieka i wolności prasy w swoich działaniach.

Podczas Mistrzostw Świata 2018 , których gospodarzem są władze łamiące prawa człowieka, zobowiązania i mechanizmy FIFA zostaną poddane próbie. Amnesty International wezwała Federację, aby była gotowa stawić czoła rosyjskim władzom i wykorzystać całą swoją siłę nacisku, by skutecznie chronić obrońców praw człowieka i nie dopuścić do wykorzystania tegorocznych Mistrzostwa Świata jako pretekstu do kolejnej fali represji.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: Brak zakwaterowania szczególnie zagraża osobom starszym przesiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

17147