Napisaliśmy 270 235 listów – zakończył się XVI Maraton Pisania Listów – Amnesty International

Napisaliśmy 270 235 listów – zakończył się XVI Maraton Pisania Listów

XVI Maraton Pisania Listów przeszedł do historii. W jego organizację włączyła się rekordowa liczba 675 miejsc w całej Polsce. Po raz kolejny udało nam się pobić rekord napisanych listów.

Maraton trwał od 4 do 13 grudnia w szkołach, bibliotekach i kawiarniach. Bez względu na miejsce pisania listów, ludzi łączyło ogromne zaangażowanie i chęć pomocy osobom, których prawa zostały złamane. Wydarzenie ma zasięg globalny, na świecie podjęto już ponad 1,2 miliona akcji, ale liczenie wciąż trwa.

– Maraton Pisania Listów jest jednocześnie sposobem na świętowanie Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka i skuteczną akcją w obronie konkretnych osób i ich praw człowieka. Idea pisania listów w obronie konkretnych osób, w tym samym czasie i w wielu miejscach jednocześnie powstała wśród warszawskich aktywistów i aktywistek Amnesty International w 2001 roku. Obecnie jest to największa ogólnoświatowa akcja na rzecz praw człowieka, podczas której wspólnie sprzeciwiamy się łamaniu praw człowieka – podkreśliła Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

Albert Woodfox z USA, uwięziony w izolatce od ponad 40 lat, dziewczynki z Burkina Faso zmuszane do wczesnych małżeństw, Zunar, malezyjski karykaturzysta oskarżony o działalność wywrotową, to trzy osoby spośród 10 spraw, którymi zajmowaliśmy się podczas Maratonu.

– Maraton to prawdziwe święto praw człowieka. Ludzie w całej Polsce dobrowolnie angażują się i piszą w obronie osób, których nigdy nie poznali, ale za pośrednictwem Amnesty International dowiedzieli się o ich trudnej sytuacji. Z roku na rok jest nas coraz więcej, dołączają kolejne miejsca, w tym wiele szkół. Działając razem możemy dokonać niewiarygodnych rzeczy i zmienić życie wielu ludzi – dodała Draginja Nadaždin.

Podczas Maratonu w całej Polsce odbywały się liczne koncerty, pokazy filmów, wystawy, warsztaty i spotkania wprowadzające w tematykę praw człowieka. Finał Maratonu odbył się w Warszawie w klubokawiarni PAŃSTWOMIASTO. Podczas wydarzenia wręczono nagrodę medialną Pióro Nadziei Wojciechowi Tochmanowi, odbyła się dyskusja z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, liczne pokazy filmów, warsztaty, debaty. Aktywiści i aktywistki dołożyli wszelkich starań, żeby jak najwięcej osób pisało w obronie 10 bohaterów i bohaterek Maratonu. Swoje listy napisali między innymi Lidia Ostałowska, Grzegorz Miecugow i Grażyna Wolszczak.

Od 1961 roku, kiedy powstało Amnesty International, listy są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Co roku po Maratonie Amnesty International otrzymuje tzw. Dobre Wiadomości – informacje o pozytywnym rozwoju wydarzeń, uwolnieniu osadzonych, udzieleniu im pomocy medycznej lub przeprowadzeniu sprawiedliwego procesu sądowego. W zeszłym roku udało nam się m. in. doprowadzić do uwolnienia skazanego na karę śmierci Mosesa Akatugby z Nigerii, polepszenia dostępu do służby zdrowia kobiet z Mkhondo w RPA, czy uzyskać od greckiego Ministra Sprawiedliwości deklarację zmiany prawa dotyczącego przestępstw z nienawiści. Liczymy na to, że rekordowe zaangażowanie podczas tegorocznej edycji wydarzenia przyczyni się do wielu dobrych zmian.

XVI Maraton Pisania Listów w faktach i liczbach:

  • 10 Bohaterów i Bohaterek
  • 4-13 grudnia to czas, w którym w tym roku odbywał się Maraton
  • 270 235 napisane listy i apele w całej Polsce
  • 1 206 243 działania podjęte na całym świecie (ale listy są ciągle zliczane)
  • 675 miejsc w całej Polsce
  • Wojciech Tochman odebrał nagrodę Pióro Nadziei podczas Finału Maratonu
  • W Trójmieście był z nami Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka i bohater Maratonu w 2012 roku

Więcej informacji na stronie www.amnesty.org.pl/maraton.
Partnerami medialnymi wydarzenia byli: Program 1 Polskiego Radia, Gazeta Wyborcza, portal wp.pl i Krytyka Polityczna.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1051