Napisaliśmy 356 645 listów – zakończył się Maraton Pisania Listów – Amnesty International

Napisaliśmy 356 645 listów – zakończył się Maraton Pisania Listów

Kolejny Maraton Pisania Listów przeszedł do historii. W jego organizację włączyło się blisko 800 miejsc w całej Polsce. Dzięki temu napisaliśmy rekordowe 356 645 listów i apeli.

Maraton trwał od 1 do 11 grudnia w szkołach, bibliotekach, kawiarniach, domach prywatnych, a nawet w termach. Bez względu na miejsce pisania listów, ludzi łączyło ogromne zaangażowanie i chęć pomocy osobom, których prawa zostały złamane. Tegoroczne historie wyjątkowo wzruszały, ale i mobilizowały do podjęcia działania i solidarnego sprzeciwu wobec naruszeń praw człowieka.

Annie Alfred i osoby z albinizmem w Malawi, Edward Snowden, sygnalista z USA, Ivo z Kamerunu, skazany na 10 lat za SMSa, czy Eren Keskin z Turcji, która była oskarżana ponad 100 razy, to tylko niektóre osoby, w sprawie których pisano listy.

Maraton Pisania Listów jest wyjątkowym sposobem na świętowanie Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka i skuteczną akcją w obronie konkretnych osób i ich praw człowieka. Wystarczy kartka i długopis żeby pomóc osobie, która jest setki kilometrów od nas

– podkreśliła Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

W pisanie listów często angażują się całe społeczności, które piszą tysiące listów. Tak było również w tym roku w takich miejscach jak na przykład Białystok, Bircza, Knurów czy Radom. W każdej z tych miejscowości napisano ponad 5000 listów.

– Maraton to prawdziwe święto praw człowieka. Ludzie w całej Polsce i na świecie dobrowolnie angażują się i piszą w obronie osób, których nigdy nie poznali, ale za pośrednictwem Amnesty International dowiedzieli się o ich trudnej sytuacji. Z roku na rok jest nas coraz więcej, dołączają kolejne miejsca, w tym wiele szkół. Działając razem możemy dokonać niewiarygodnych rzeczy – dodała Draginja Nadażdin.

Podczas Maratonu w całej Polsce odbywały się liczne koncerty, pokazy filmów, wystawy, warsztaty i spotkania wprowadzające w tematykę praw człowieka. Finał Maratonu odbył się w Warszawie w „Marzycielach i Rzemieślnikach”. Podczas wydarzenia wręczono nagrodę medialną Pióro Nadziei Agacie Kowalskiej, odbyła się debata „Sprawy światopoglądowe czy kwestia praw człowieka. Jak mówić o aborcji, prawach mniejszości, przemocy wobec kobiet”, z udziałem dr Sylwii Spurek, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania.

Od 1961 roku, kiedy powstało Amnesty International, listy są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Co roku po Maratonie Amnesty International otrzymuje tzw. Dobre Wiadomości – informacje o pozytywnym rozwoju wydarzeń, uwolnieniu osadzonych, udzieleniu im pomocy medycznej lub przeprowadzeniu sprawiedliwego procesu sądowego. W zeszłym roku udało nam się m. in. doprowadzić do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził ponad 40 lat w więziennej izolatce w USA, uniewinnienia Yecenii Armenty z Meksyku, którą poddano torturom w celu wymuszenia zeznań, a Ministerstwo Sprawiedliwości, Praw Człowieka i Promocji Obywatelskości w Burkina Faso potwierdziło zobowiązanie rządu do zlikwidowania praktyki wczesnych i przymusowych małżeństw w kraju.

Partnerami medialnymi wydarzenia są: Gazeta Wyborcza, Radio TOK FM, portal wp.pl i Krytyka Polityczna.

www.amnesty.org.pl/maraton

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

12415