NEPAL: Aresztowano setki tybetańskich demonstrantów. – Amnesty International

NEPAL: Aresztowano setki tybetańskich demonstrantów.

Według Amnesty International -Aresztując pokojowych demonstrantów Nepal wysyła sygnał nietolerancji wobec sprzeciwu-. Organizacja ostrzega, że ostatnia fala represji dotknęła nie tylko protestujących przeciwko sytuacji w Tybecie. -Ostatnie wydarzenia są kolejnymi z serii, gdzie tłumione są pokojowe demonstracje przed zbliżającymi się wyborami.-
W Katmandu, stolicy Nepalu zatrzymano działaczy nepalskiej sekcji Amnesty International tuż przed planowaną demonstracją w związku z sytuacją w Tybecie. O 13.55 czasu lokalnego 17 aktywistów zostało zatrzymanych w Maitiyala Mandala i przewiezionych na posterunek policji w Singha Durbar. Nie podano powodów ich aresztowania.
Wśród aresztowanych są:
Rameshwar Nepal  – dyrektor nepalskiej sekcji Amnesty International;
Sushil Pyakurel  – były członek Narodowej Komisji Praw Człowieka;
Govinda Bandi  – prawnik, członek Międzynarodowej Komisji Prawników.
Czterech z pozostałych zatrzymanych to Tybetańczycy, wielu z aresztowanych to członkowie Amnesty International. 
-Ingerencja władz w pokojowe protesty Tybetańczyków oraz obrońców praw człowieka jest niekonstytucyjna.- – powiedzieli przedstawiciele Amnesty International. -Postępowanie administracji w celu zapobiegania pokojowych demonstracji jest niezgodne z art. 12 Konstytucji Nepalu. Nie ma także podstaw prawnych do zakazywania demonstracji.-
Amnesty International powtórzyła apel do władz chińskich o zezwolenie na przeprowadzenie niezależnego śledztwa ONZ w sprawie wydarzeń w Tybecie, które spowodowały demonstracje w Nepalu. Chińskie władze powinny także rozważyć i uwzględnić zasadnicze skargi Tybetańczyków oraz długoterminową strategię wobec regionu która doprowadziła do takiego rozżalenia.
Tłumaczyła Gabriela Cichowicz

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3633