Nepal: Ochroń obrońców praw człowieka przed “zniknięciem” – AKCJA ZAKOŃCZONA – Amnesty International

Nepal: Ochroń obrońców praw człowieka przed “zniknięciem” – AKCJA ZAKOŃCZONA

Obrońcy praw człowieka w Nepalu znaleźli się w centrum kryzysu praw człowieka w tym kraju <-xml:namespace prefix = o />


Zdali sobie sprawę, że w wyniku ich starań o zbadanie powszechnych przypadków łamania praw człowieka, których dopuszczają się siły bezpieczeństwa i maoistowska opozycja, życie ich samych i ich rodzin może być zagrożone. Wielu obrońców praw człowieka zostało samowolnie aresztowanych; niektórzy byli torturowani, inni “zniknęli”.


Pracowali nad zbadaniem całej serii nadużyć. Po zeszłorocznym fiasku rozmów pokojowych między nepalskim rządem i Komunistyczną Partią Nepalu (Maoistowską), krajowe siły bezpieczeństwa rozpoczęły kampanię przeciw rebeliantom, która zaowocowała „zniknięciami”, pozasądowymi egzekucjami i torturami, między innymi gwałtami, dokonanymi bez ostrzeżenia o karze. KPN (Maoistowska) była odpowiedzialna za wiele morderstw, zamachów bombowych i masowych uprowadzeń.


Oto zaledwie kilku spośród obrońców praw człowieka, którzy stali się celem tych działań:


·         Jeetaman Basnet, 28-letni prawnik i dziennikarz śledczy gazety  Sagmarmatha Times, ostatnio widziany 2 lutego 2004, podczas rozmowy z trzema osobami w mundurach wojskowych. Jego dochodzenie dziennikarskie mogło niesłusznie łączyć go z działalnością rebeliantów.


·         Funkcjonariusze sił bezpieczeństwa zjawili się w domu działacza na rzecz praw człowieka Sujindry Maharjana 12 listopada 2003, grożąc jego rodzinie aresztowaniem, jeśli się nie podda. Trzy dni później, pięciu funkcjonariuszy aresztowało go i wywiozło. Nie powiodły się żadne próby odnalezienia go.


·         Rajendra Dhakal, lat 30, nie był widziany od 8 stycznia 1999, gdy aresztowała go policja. Prawnik i przewodniczący lokalnej sekcji krajowej organizacji obrony praw człowieka, został aresztowany w mieście Jamdi, w okręgu Tanahun w Nepalu. Zwierzchnictwo policji wciąż zaprzecza, jakoby był przetrzymywany


 


Podejmij działanie!


Napisz do władz Nepalu, wzywając je, by zapewniły bezpieczeństwo tym, którzy wołają o sprawiedliwość. Podstawą Twojego listu może być poniższy fragment.  

--Sher


Sher Bahadur Deuba


Prime Minister


Prime Minister’s Office


Singha Durbar


Kathmandu


Nepal


Telegram: Prime Minister, Singha Durbar, Kathmandu, Nepal


Fax: +977 1 4 227 286
(faxy mogą być wyłączone poza godzinamy urzędowania, różnica czasu – 5,5 godziny od GMT)


Zwrot grzecznościowy: Dear Prime Minister


Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4732