Nepal: wzrasta liczba przypadków łamania Konwencji Genewskich – Amnesty International

Nepal: wzrasta liczba przypadków łamania Konwencji Genewskich

           “Zarówno siły rządowe jak i maoistowscy rebelianci dokonują egzekucji cywilów i nieuzbrojonych bojowników” – mówi Ingrid Massage, dyrektor Amnesty International w Azji. „Najbardziej wstrząsające jest to, że pomimo obietnic przestrzegania praw człowieka przez rząd nepalski i przywódców rebeliantów, sprawcy tych morderstw nie ponoszą żadnych konsekwencji.”


           


            Raport zatytułowany Nepal: bezkarne zabijanie, podaje szczegóły dotyczące wielu osób, które zginęły po obu stronach konfliktu od czasu, gdy w sierpniu 2003 roku zerwano zawieszenie broni. Raport opisuje rosnącą sprawność sił rządowych w ukrywaniu tego typu przypadków łamania prawa, w tym grzebania ciał ofiar i zmuszania lokalnej ludności do składania fałszywych zeznań, a także braku konsekwencji w stosunku do osób odpowiedzialnych za pogwałcenie prawa.


 


            Nawet ci, którzy są odpowiedzialni za najpoważniejsze nadużycia, takie jak egzekucja 19 nieuzbrojonych partyzantów w miejscowości Doramba w regionie Ramechhap w sierpniu 2003 roku, nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności.  


 


            Kolejnym przykładem jest morderstwo trzech nastoletnich dziewcząt, które zginęły 3 września 2004 roku prawdopodobnie z rąk sił wojskowych. Po wyjściu ze szkoły w miejscowości Basikhora w regionie Bhojpur, Hira Ram Rai (15 lat), Jina Rai (16 lat) i Indra Kala Rai (16 lat) były śledzone przez grupę żołnierzy. Żołnierze zastrzelili dziewczęta w pobliskim lesie, a ich ciała zakopali. Mordercy do tej pory nie zostali zidentyfikowani ani ukarani.


           


            Maoiści są odpowiedzialni za zabijanie cywilów oraz pracowników sił rządowych, których przetrzymywali jako zakładników. Jednym z zamordowanych cywilów jest Dekendra Raj Thapa, dziennikarz i obrońca praw człowieka schwytany przez rebeliantów w czerwcu 2004 i zamordowany przez nich 11 sierpnia 2004. Odpowiedzialni za te zbrodnie partyzanci nie ponieśli żadnych konsekwencji.


 


            “Te nieludzkie zbrodnie to tylko jeden z przykładów łamania praw człowieka. Tortury, gwałty „zniknięcia” i nieuzasadnione aresztowania to codzienność w Nepalu.” – twierdzi Ingrid Massage.  


Amnesty International domaga się podjęcia szeregu działań, w tym:


   • dotrzymania obietnicy przestrzegania praw człowieka przez rząd Nepalu oraz maoistowskich rebeliantów, a także pociągnięcia winnych do odpowiedzialności,
  • współpracy rządu nepalskiego i rebeliantów z Narodową Komisją Praw Człowieka, podpisania Porozumienia o prawach człowieka oraz zgody na pełną kontrolę ich działań,
  • powołania przez Komisję Praw Człowieka ONZ Specjalnego Sprawozdawcy ds. Nepalu.

 


“Zmiana jest możliwa pod warunkiem nacisku międzynarodowej opinii publicznej. W ubiegłym roku dzięki niemu nastąpił spadek liczby doniesień o „zaginięciach” w Nepalu. Teraz z takim samym  zainteresowaniem powinno spotkać się  łamanie prawa wojennego oraz inne przypadki łamania praw człowieka.” – stwierdziła Ingrid Massage.


 


 


Tło wydarzeń


 


            Od dziewięciu lat w Nepalu toczy się krwawy konflikt pomiędzy maoistowskimi partyzantami a siłami rządowymi. Od momentu zerwania 27 sierpnia 2003 r. ostatniego zawieszenia broni pomiędzy maoistami a rządem konflikt uległ zaostrzeniu, a przypadki łamania praw człowieka stały się coraz bardziej niepokojące. Pracujący w Nepalu obrońcy praw człowieka żyją w ciągłym zagrożeniu, a działalność  Komisji Praw Człowieka jest utrudniana przez obie strony konfliktu.


      


                Amnesty International potępia zbrodnie dokonywane przez obie strony konfliktu. AI zwróciła się do rządu z apelem o przestrzeganie praw człowieka, w tym prawa do ochrony życia, a także do rebeliantów, by przestrzegali fundamentalnych praw człowieka oraz zapisów Konwencji Genewskich, które zabraniają dokonywania egzekucji na cywilach i osobach niezaangażowanych aktywnie w walkę.


           


            Narodowa Komisja Praw Człowieka przyjęła porozumienie, które zobowiązuje rząd i rebeliantów do przestrzegania praw człowieka oraz wyrażenia zgody na kontrolę ich działań. Amnesty International żąda, by obie strony konfliktu podpisały porozumienie, które będzie ważnym krokiem w kierunku poszanowania praw człowieka w Nepalu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4530