“Nie odbierzecie nam wspomnień” najlepszym filmem o prawach człowieka na festiwalu Millennium Docs Against Gravity! – Amnesty International

“Nie odbierzecie nam wspomnień” najlepszym filmem o prawach człowieka na festiwalu Millennium Docs Against Gravity!

Nagrodę za najlepszy film dokumentalny o prawach człowieka na 19. festiwalu Millennium Docs Against Gravity otrzymał “Nie odbierzecie nam wspomnień” w reż. Ramiego Faraha i Signe Byrge Sørensen.

Jury konkursowe w składzie Jakub Majmurek – publicysta, krytyk filmowy, Jacek Petrycki – operator filmowy, reżyser i scenarzysta, oraz Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska, nagrodziło “Nie odbierzecie nam wspomnień” za wielowarstwową, unikalną w formie i poruszającą opowieść o pamięci.

W uzasadnieniu czytamy:

“Film odchodzi od czysto obserwacyjnego dokumentu i poprzez ciekawą formę umiejętnie pokazuje proces pamiętania, zapominania – i pragnienia niepamiętania. Kontrastuje ze sobą pamięć indywidualną i pamięć archiwów, składa obrazy zachowane na taśmach i reakcje bohaterów. To historia straconego pokolenia młodych Syryjczyków, którzy pełni nadziei na aksamitną rewolucję, w końcu w desperacji chwytają za broń oraz pytanie o przyczyny braku interwencji i pomocy, o międzynarodowy system ochrony praw człowieka i jego efektywność. To unikalny, wielowarstwowy, wzruszający obraz doświadczenia ludzkiego i uniwersalna opowieść o nas”.

Twórcy filmu otrzymują statuetkę oraz nagrodę w wysokości 3000 euro jako podziękowanie za pracę filmową, która pokazuje, czym są prawa człowieka.

Filmy w konkursie Amnesty International to obrazy, które pokazują mechanizmy psychologiczne, społeczne i polityczne, jakie wpływają na nasze życie, odbijają się na naszej wolności i prawach. To filmy o doświadczeniach opresji, skutkach wojny i przemocy, o manipulacji czy nadużywaniu władzy, ale też o sile charakteru, ludzkiej solidarności, aktywizmie i nadziei. W tegorocznym konkursie wzięło udział 11 tytułów.

Zobacz, jakie filmy biorą udział w tegorocznym konkursie>>>

Jeszcze do 22 maja można obejrzeć filmy festiwalowe w kilku dużych miastach Polski, a od 24 maja do 5 czerwca online w każdym zakątku Polski na mdag.pl.

Przejdź na stronę festiwalu>>>

Więcej o nagrodzie filmowej Amnesty International>>>


Zdjęcie w nagłówku: stopklatka z filmu, materiały prasowe.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

166734