Niedziela 10-10-10 Dzień Przeciwko Karze Śmierci

Przez całą niedzielę 10 października, od godz. 9.00 do 21.00, na Nowym Świecie w Warszawie będzie można spotkać Halinę Bortnowską oraz wolontariuszy i wolontariuszki Grupy Horyzont i Amnesty International. Przy bramie numer 48 (na wysokości księgarni Instytutu Reportażu -Wrzenie Świata-) będą zachęcać do podpisywania petycji w obronie skazanych i do deklaracji przeciw karze śmierci oraz odpowiadać na pytanie związane z tym tematem.
Będzie można się również podpisać pod listem solidarności ze Swietłaną Żuk, matką Andreja Żuka – Białorusina, dla którego zbierane były podpisy rok temu. Niestety, wyrok został na nim wykonany w marcu tego roku przez strzał w tył głowy. W sprawie Troya Davisa zarówno Amnesty International, jak również wiele innych organizacji i autorytetów z całego świata apeluje już od dawna.
Troy Davis przebywa w celi śmierci od ponad 18 lat. Oskarżono go o zabójstwo policjanta, nie przedstawiono jednak żadnych dowodów rzeczowych udowadniających jego winę. Również zeznania świadków są nieścisłe, gdyż na przestrzeni lat wielu z nich zmieniało je, twierdząc, że wcześniej zeznawało pod przymusem policji. Sprawa Troya Davisa była ponownie rozpatrywana w federalnym sądzie okręgowym w lipcu 2010 roku. Sędzia orzekł 24 sierpnia 2010, że Troy Davis nie udowodnił swojej niewinności ponad wszelką wątpliwość. Jednocześnie rozprawa pokazała, że wątpliwości co do jego winy są liczne i wciąż się utrzymują. Kara śmierci powinna być zmieniona, a w szczególności nie powinna być wykonywana w przypadku wątpliwości co do winy. Troyowi Davisowi grozi teraz czwarte już wyznaczenie daty egzekucji. Amnesty International apeluje do Gubernatora Stanu Georgia o jego ułaskawienie.
Reggie Clemons został skazany na śmierć za współudział w morderstwie dwóch młodych białych kobiet w 1991 roku w St. Louis. Clemons wciąż utrzymuje, że jest niewinny. Podczas procesu sam oskarżyciel przyznał, że Clemons jest niewinny, gdyż nie było na to żadnych dowodów rzeczowych. Amnesty International apeluje w tej sprawie do Gubernatora stanu Missouri o złagodzenie kary śmierci.
Według raportu Amnesty International w zeszłym roku na całym świecie wyroki śmierci wykonano na 714 osobach, a 2001 osób skazano na karę śmierci w 56 krajach. Powyższe dane nie uwzględniają Chin, gdzie ilość egzekucji jest tajemnicą państwową. Kraje stosujące karę śmierci należą raczej do wyjątków. Obok Chin, krajem który najciężej karze obywateli jest Iran, gdzie w zeszłym roku wykonano 388 egzekucji, na trzecim miejscu znajduje się Irak gdzie wykonano 120 wyroków śmierci, następnie Arabia Saudyjska z liczbą 69 egzekucji. Niechlubną piątkę zamykają Stany Zjednoczone z liczbą 59 przeprowadzonych egzekucji.
Kara śmierci jest okrutna i poniżająca, jest afrontem wobec godności ludzkiej-, mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International. –W Stanach Zjednoczonych w 2009 r. odnotowano 9 przypadków anulowania wyroku kary śmierci z powodu błędów podczas procesów sądowych. Bardzo często jednak dochodzi do wykonywania wyroku śmierci na osobach, których wina nie została udowodniona ponad wszelką wątpliwość-.
Coraz mniej państw decyduje się na wykonanie wyroków śmierci i podobnie jak w przypadku niewolnictwa czy apartheidu, świat coraz głośniej mówi NIE temu wstydliwemu dla całej ludzkości zjawisku,- mówi Draginja Nadażdin i dodaje: –Jesteśmy coraz bliżej świata wolnego od kary śmierci, ale zanim to nastąpi, musimy protestować przeciwko każdej egzekucji-.
Amnesty International jest przeciwne karze śmierci we wszystkich przypadkach, bez wyjątków ze względu na: rodzaj popełnionego przestępstwa, cechy przestępcy i metodę, jaką państwo zabija więźnia. Kara śmierci jest bezlitosnym zabójstwem istoty ludzkiej, popełnianym z premedytacją przez państwo w imię sprawiedliwości. Stanowi naruszenie prawa do życia zagwarantowanego w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Jest najbardziej okrutną, nieludzką i poniżającą karą.
Wydarzenia towarzyszące obchodom Dnia Przeciwko Karze Śmierci:
7 października w Warszawie o 20 w auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego pokazany zostanie dokument -Frances Newston’s Last Words-. Gośćmi dyskusji po projekcji będą: prof. Adam Frączek (wykładowca APS im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie), prof. Anrzej Rzepliński (sędzia Trybunału Konstytucyjnego) i Halina Bortnowska (przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka).
W piątek, 8 października o 18.00 w Colegium Civitas (Aula C, XII piętro PKiN) odbędzie się projekcja filmu -17 sierpnia-, a po filmie – panel -Co zamiast kary śmierci-, w którym udział wezmą: Halina Bortnowska, Olga Salomatova (HFPC), Marek Łagodziński (prezes Fundacji -Sławek- i gen. Paweł Nasiłowski (pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości).
Dzień Przeciwko Karze Śmierci obchodzony tez będzie w Poznaniu i w Lublinie. W Poznaniu Stowarzyszenie ELSA wystawi stolik z okazji obchodów na Targach EXPO. W Lublinie, w poniedziałek 11 października, odbędzie się pokaz filmu pt. -At the Death House Door-, który odbędzie się o godzinie 18.oo w siedzibie Stowarzyszenia Homo Faber przy ulicy Krakowskie Przemieście 39.
Zapraszamy również do zbierania podpisów w innych miastach! Poniżej znajdziecie pliki z petycjami.
Petycję ws. Regiego Clemonsa należy wysyłać na adres podany w petycji.
Petycję ws. Troya Davisa należy wysłać na adres: AIUSA DEATH PENALTY ABOLITION CAMPAIGN600 Pennsylvania Ave. SE 5th Floor Washington, D.C. 20003
Prosimy o informację, ile podpisów udało się wysłać, jak również mejle osób, które poprosiły o informowanie o dalszych losach tych osób na adres: [email protected]