Niewidzialne ofiary. Nieudokumentowani migranci w Meksyku – Amnesty International

Niewidzialne ofiary. Nieudokumentowani migranci w Meksyku

Dla wielu migrantów rzeczywistość z jaką spotykają się w Meksyku jest koszmarem. Podróż na dachach pociągów, to nie jedyne niebezpieczeństwo, które napotkają. Każdego roku, tysiące z nich jest uprowadzanych, okradanych lub staje się ofiarami gwałtów, pobić czy napaści ze strony gangów.

W kwietniu 2010 roku Amnesty International opublikowała raport na temat sytuacji nieudokumentowanych migrantów w Meksyku.

Dla wielu migrantów rzeczywistość z jaką spotykają się w Meksyku jest koszmarem. Podróż na dachach pociągów, to nie jedyne niebezpieczeństwo, które napotkają. Każdego roku, tysiące z nich jest uprowadzanych, okradanych lub staje się ofiarami gwałtów, pobić czy napaści ze strony gangów. Migranci w Meksyku spotykają się z dyskryminacją i ksenofobią nie tylko ze strony społeczeństwa ale również funkcjonariuszy państwowych. Niestety, dla ludzi mieszkających w Meksyku, ich los, śmierć czy życie, pozostają niezauważalne.

Ponadto, migranci przebywający w Meksyku są bezbronni, wobec gangów i skorumpowanych funkcjonariuszy państwowych. Szczególnie często ofiarami przestępstw są kobiety i dzieci, zwłaszcza jeżeli podróżują samotnie. Szacuje się, że 6 na 10 kobiet i dziewcząt doświadczyło przemocy seksualnej podczas ich podróży.

Pod koniec sierpnia 2010 władze Meksyku obiecały, że poczynią kroki w celu zmiany trudnej sytuacji migrantów i nieudokumentowanych migrantów. Niestety, rok później nadal nie widać znaczącej poprawy. Amnesty International apeluje zatem do władz Meksyku aby te wywiązały się ze swoich obietnic i zagwarantowały wszystkim migrantom przebywających w tym kraju bezpieczeństwo i godne traktowanie.

W zeszłym roku powstał również film dokumentalny -The Invisibles- który prezentuje historie migrantów w Meksyku. Film można obejrzeć na kanale YouTube AI: www.youtube.com/invisiblesfilms

Więcej informacji:

Raport “Invisible victims. Migrants on the move in Mexico” można znaleźć tutaj:

http://www.amnesty.org/en/library/info/AMR41/014/2010/en

Pilna akcja dotycząca obrońców praw migrantów w Meksyku:

Migranci i pracownicy schroniska są zagrożeni (sierpień 2011)

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla represji wobec osób niosących pomoc

Powiązane tematy

Powiązany temat

Armenia/Azerbejdżan: Konflikt o Górski Karabach przyczyną wieloletniego cierpienia osób starszych – nowe raporty 

Powiązany temat

Informacja o próbach kontaktu z przedstawicielami Straży Granicznej i MSWiA

Powiązany temat

“Witamy w Guantanamo”. Okrutne traktowanie na granicy polsko-białoruskiej i w ośrodkach dla cudzoziemców

2242