Niewolnicy znad Wisły Michała Majewskiego i Pawła Reszki nagrodzone Piórem Nadziei 2013 – Amnesty International

Niewolnicy znad Wisły Michała Majewskiego i Pawła Reszki nagrodzone Piórem Nadziei 2013

Tegoroczną nagrodę Amnesty International za najlepszy tekst o prawach człowieka, Pióro Nadziei 2013, otrzymali Michał Majewski i Paweł Reszka. Uroczysta gala wręczenia nagrody i wyróżnień odbyła się 18 października w Kinotece podczas 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Jury w składzie: Max Cegielski, Agnieszka Gałka (prezeska Amnesty International), Lidia Ostałowska, Ewa Siedlecka, dr Jacek Wasilewski, nagrodziło mianem najlepszego tekstu prasowego o prawach człowieka reportaż Michała Majewskiego i Pawła Reszki “Niewolnicy znad Wisły”, który ukazał się 24 września 2012 r. w tygodniku “Wprost”.

250_Pioro_MG_2288

Autorzy odebrali Pióro Nadziei, statuetkę okolonego drutem kolczastym pióra, z rąk Agnieszki Gałki. W uzasadnieniu, które zostało przez nią odczytane, Jury napisało, że Niewolnicy znad Wisły to: (…) przykład rzetelnego dziennikarstwa, które pozwala poznać problemy ludzi – żyjących tak blisko nas, a jednocześnie tak daleko. Niewolnicza praca to temat, o którym słyszymy w innych częściach świata. Dzięki wysiłkowi dziennikarzy nabiera przerażającego, lokalnego wymiaru.

Autorzy wykonali trudną pracę dotarcia do hermetycznego środowiska, by przeprowadzić wywiady z ofiarami handlu ludźmi. Opisują osoby, które ciężką pracą w centrum handlowym w Wólce Kosowskiej pod Warszawą muszą spłacać dług zaciągnięty u gangsterów. Artykuł skupia się zarówno na procesie, w którym uczestniczą wietnamskie służby, jak i na konsekwencjach, jakie mają miejsce w Polsce – szczególną homeostazę między interesem przestępców a wygodą władz.

Niewolnicy znad Wisły to tekst niezwykły. Otwiera oczy na świat, który mógł wydawać się czytelnikowi czymś bliskim i oczywistym, a skrywa tajemnicę łamania praw człowieka. Jest to zatem tekst, który nas zmienia. I właśnie za to należą się autorom najwyższe słowa uznania.”
Podczas gali Pióra Nadziei przyznano również wyróżnienia. Otrzymali je:

– Agata Grzybowska i Wojciech Karpieszuk za tekst “Zabić geja”, reportaż o niebezpieczeństwach, na jakie narażona jest społeczność LGBT w Ugandzie, “Gazeta Wyborcza” “Duży Format”, luty 2013;

Aneta Jerska za tekst “Rabin odbudowuje palestyński dom, wywiad z liderem organizacji “Rabini na rzecz praw człowieka” rabinem Arikiem W. Aschermanem, walczącym o prawa Palestyńczyków, “Przekrój”, wrzesień 2012.
W tym roku w konkursie wzięło udział ponad 50 artykułów opublikowanych od maja 2012 do kwietnia 2013 roku.

Obok reportaży zgłoszono wiele wywiadów, tekstom pisanym do prasy codziennej towarzyszyły te z tygodników społeczno-politycznych, magazynów kulturalnych czy portali internetowych. Podejmowane w nich tematy obejmowały zarówno przypadki łamania praw człowieka w wielu państwach świata, jak również z zaangażowaniem opisywały sprawy w Polsce.

W poprzednich latach wśród wyróżnionych Piórem Nadziei byli: Natalia Bloch, Bartek Dobroch, Agnieszka Fiedorowicz, Andrzej Goszczyński, Magdalena Grzebałkowska, Małgorzata Kolińska Dąbrowska, Krystyna Kurczab-Redlich, Katarzyna Kwiatkowska, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Joanna Podgórska, Ewa Siedlecka, Witold Szabłowski i Jacek Żakowski.

Uroczystości wręczenia nagrody Pióro Nadziei 2013 towarzyszył film wyświetlany w ramach 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. “Barzan” to dokument opowiadający historię człowieka niesłusznie oskarżonego o terroryzm przez amerykańskie służby.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1705