Niezależny raport ujawnia skalę odpowiedzialności koncernu Shell za zanieczyszczenia w Delcie Nigru – Amnesty International

Niezależny raport ujawnia skalę odpowiedzialności koncernu Shell za zanieczyszczenia w Delcie Nigru

Zgodnie z nowym niezależnym raportem specjalistów z Uniwersytetu w Essex, inwestorzy koncernu Shell muszą stawić czoła napływającym żądaniom zadośćuczynienia za szkody wyrządzone w regionie Delty Nigru.

Potencjalne zobowiązania dotyczą nie tylko zapłaty za zniszczenia wywołane wyciekami ropy, ale także za brak skutecznych działań w celu oczyszczenia terenu.

– Amnesty International z zadowoleniem przyjmuje wnioski z niezależnego raportu. Zwraca on uwagę na niepewną sytuację prawną koncernu Shell, wynikającą z jego działań w Delcie Nigru oraz przybliża dzień, w którym spółka zostanie pociągnięta do odpowiedzialności – komentuje Peter Frankental, dyrektor Amnesty International w Wielkiej Brytanii do spraw stosunków gospodarczych.

– Duży obszar Delty Nigru, dom ponad 30 milionów ludzi, stał się zanieczyszczonym nieużytkiem z powodu działalności koncernów naftowych.

– Liczne wycieki oleju zmusiły lokalną społeczność do picia zanieczyszczonej wody, jedzenia skażonych ryb, uprawy zniszczonej ziemi i oddychania powietrzem, które cuchnie ropą i gazem – tłumaczy Peter Frankental.

– Shell konsekwentnie unika realizacji swoich zobowiązań i wydaje się, że zmierza do obniżenia standardów w Delcie Nigru. Liczy, że uda mu się uniknąć kary. Raport wyjaśnia, że spółka macierzysta, Royal Dutch Shell, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za niespełnienie przez swoją spółkę zależną dopuszczalnych norm.

– Działania koncernu w ciągu ostatnich 50 lat nagromadziły spuściznę potencjalnych zobowiązań. Gdybym był posiadaczem funduszu emerytalnego w jego ramach, przeanalizowałbym dokładnie raport i zażądał od kierownictwa Shella natychmiastowych działań.

– Shell nie może już dłużej wykręcać się od swoich obowiązków. Raport jasno określa podstawę prawną dla spółki macierzystej do zachowania należytej staranności wobec osób dotkniętych działalnością swojej spółki zależnej w Delcie Nigru. Im dłużej Shell unika odpowiedzialności, tym bardziej kosztowny staje się proces oczyszczania terenów, dotyka to nie tylko mieszkańców, ale również inwestorów – podkreśla Frankental.

– Procesy odszkodowawcze są już w toku w Holandii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Przedłużanie postępowań sądowych i opóźnianie wypłaty odszkodowań sprawiło, że Shell jest teraz bacznie obserwowany. Zbliża się dzień zapłaty za nonszalancką postawę wobec problemów środowiska i praw człowieka – ostrzega Frankental – Shell może stracić miliardy funtów.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

1953